Agentura Bloomberg vydala <span>omylem nekrolog</span> Steva Jobse

Relax
28. 8. 2008 18:52
Steve Jobs. Investory znepokojilo, že je hubený. Bloomberg ho pohřbil.
Steve Jobs. Investory znepokojilo, že je hubený. Bloomberg ho pohřbil.

Steve Jobs. Investory znepokojilo, že je hubený. Bloomberg ho pohřbil.Česká tisková kancelář před lety předčasně pohřbila Václava Havla i Jaroslava Foglara. Stejné nedopatření nyní postihlo šéfa počítačové firmy Apple Steva Jobse. Jeho nekrolog vydala agentura Bloomberg, kterou bedlivě sledují finanční analytici a ekonomičtí redaktoři po celém světě. Akcie společnosti Apple přežily kachnu ve zdraví.

Bloomberg neúplný nekrolog vydal ve středu ve 22.27 sředoevropského času. Vzápětí následovala omluva: Pracovní verze článku zmiňujícího Apple Inc. byla vydána omylem. Zpráva nebyla určena ke zveřejnění a byla stažena. Podepsání editoři Joe Winski a Cesca Antonelliová.

V éře internetu se však taková chyba neodpouští. Za pár hodin zveřejnil celý text nekrologu server Gawker.com. A zpráva se hned ve čtvrtek zařadila na internetu k nejčtenějším.

Tiskové agentury a velké deníky mají obvykle připravené nekrology významných osobností jako polotovary, které v případě úmrtí stačí doplnit jen o pár aktuálních vět a během několika minut zveřejnit. Bloomberg chtěl Jobsův nekrolog jen aktualizovat, některý z novinářů se však "překliknul".

"Václav Havel zemřel dnes v Innsbrucku"

Také v Česku si veřejně známé osoby mohou čas od času s údivem přečíst zprávu o vlastní smrti. Nekrolog Václava Havla vydala v roce 1998 omylem Česká tisková kancelář. Informaci o jeho úmrtí v nemocnici v Innsbrucku ihned stáhla, takže se nestihla rozšířit. O tři roky dříve ČTK předčasně pohřbila Jaroslava Foglara. Následky byly horší: udivený autor Hochů od bobří řeky si zprávu o svém skonu vyslechl z rádia. Další den ji pak otiskly některé noviny. Foglar zemřel až o čtyři roky později.

V případě Jobse a ekonomické agentury Bloomberg byly v sázce i ohromné peníze. Spekulace o zdravotním stavu počítačového vizionáře, kterými se soustavně zabývá seriózní i bulvární tisk, mají totiž přímý vliv na cenu akcií jedné z nejvýznamnějších počítačových firem. Projevilo se to například v červnu, kdy Jobs představoval nový iPhone 3G. Investoři si hned všimli, že je podezřele hubený a bledý (viz foto). Firma to vysvětlila jako běžnou virózu a odmítla veškeré spekulace o tom, že by se Jobsovi vrátila rakovina. Před čtyřmi lety měl obrovské štěstí, když mu lékaři odoperovali nádor slinivky břišní a oznámili mu, že je jako jeden z mála pacientů s touto diagnózou úplně vyléčen.

Zajímavější než samotný obsah nekrologu omylem zveřejněného agenturou Bloomberg je to, co prozrazuje o stylu práce jejích reportérů a editorů. Text začíná seznamem lidí a telefonních čísel, na která mají novináři volat v okamžiku Jobsovy smrti, aby mohli zprávu postupně rozšiřovat o jejich reakce. Nechybí mezi nimi zakladatel Microsoftu Bill Gates, Steve Wozniak, který s Jobsem firmu Apple založil, Al Gore, který je členem jejího vedení, ani Jobsova bývalá přítelkyně Heidi Roizenová.

Steve Yelvington je zkušený americký novinář, který nyní radí mediálním společnostem, jak využívat výhod internetu. Podle něj je přehmat Bloombergu ukázkou toho, že staré mediální společnosti stále příliš nechápou, jak účelně využívat internet.

"Jobsův životní příběh měl být živoucím, průběžně aktualizovaným dokumentem (a nikoliv jednorázovou zprávou uloženou na serveru a čekající na vydání - pozn. red.)," píše Yelvington. "Pochopitelně nejde jen o nekrology. Každé noviny by se měly stát postupně se vyvíjejícím on-line zdrojem informací. Neměly by psát jen jednotlivé články. Na internetu můžeme a měli bychom budovat prezentace, které poslední vývoj ukazují v dlouhodobějším kontextu."

Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ