Nový ředitel Televizního studia Brno Karel Burian se ani po sedmi letech nechce vyjadřovat ke svému pochybení v redakci zpravodajství. Kontrolní skupinu poslal do Brna ještě na konci roku 2000 tehdejší ředitel Dušan Chmelíček, aby prošetřila obvinění ze skryté reklamy a klientelismu, na nichž se měl Burian podílet.
Komise složená ze zaměstnanců různých oddělení České televize se shodla, že "podíl pracovníků redakce zpravodajství na takovém typu televizní tvorby (propagace firmy AZ Servis - pozn. red.) je v rozporu s požadavkem novinářské nezávislosti." Krátce po zveřejnění zprávy Burian na funkci rezignoval a pak z televize odešel.
Proti Burianovým manažerským pochybením tehdy vystoupilo i několik redaktorů včetně současného šéfredaktora zpravodajství Televizního studia Brno Romana Ondrůje. Burian se na dotaz serveru TÝDEN.CZ k vysvětlení závěrů kontrolní skupiny ohrazuje výroky Rady pro reklamu a Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, které se některými kauzami také zabývaly, ale podle nichž k porušení zákona nedošlo. "Rada pro reklamu, která zpracovala posudek na základě žádosti tehdejšího generálního ředitele a byla odborně příslušná, konstatovala, že ke skryté reklamě nedošlo," řekl Burian.
Proti nedávnému Burianovu jmenování vystoupili radní Jiří Voráč a Petr Uhl. Voráč dokonce prohlásil, že problematičtější osobu na tuto funkci snad ani nelze najít. Zdůraznil právě Burianův podíl na zmíněné manipulaci zpravodajství. "Nevnímám vyhraněné postoje Jiřího Voráče osobně a doufám, že všechny radní a management televize přesvědčí má práce, nikoli pomluvy a útoky," ohradil se Burian.
Konflikt zájmů s RTA nebude, tvrdí Burian
Podle médií byli kromě vítěze výběrového řízení v první trojce také současný šéfredaktor Českého rozhlasu Brno Jaromír Ostrý a Jan Souček, televizní moderátor a někdejší ředitel agentury New Deal Communications Marka Dalíka. Právě Ostrý měl po neúspěchu v konkurzu dostat nabídku na vyšší pozici v brněnském studiu. "Je nepochybně škoda, že Jaromír Ostrý, který je respektovanou a kvalifikovanou osobností a jeho angažování by brněnskému studiu jistě pomohlo, případnou spolupráci odmítl," prozradil Burian. „Žádnou oficiální nabídku na řízení programu ČT Brno jsem nedostal," reagoval naopak Ostrý.
Nový ředitel byl posledních patnáct měsíců šéfem zpravodajství Regionální televizní agentury (RTA). Ta vyrábí program pro několik regionálních televizních stanic, jež sdílejí vysílací kmitočty s televizí Prima, ale dodává programy i České nebo Slovenské televizi. "Zcela jistým výsledkem mého zvolení je nemožnost spolupráce s RTA, i kdyby její obsah byl dohodnut již v minulosti a bez termínové spojitosti k výběrovému řízení. Nerad bych byl příčinou jakýchkoliv dohadů o konfliktu zájmů. Je to také trochu škoda, neboť ledacos o připravovaných záměrech RTA vím a nepochybuji, že by pro vysílání brněnského studia mohly být přínosem. Bohužel," uzavřel Burian.
Televizní studio Brno má v současné době kolem 250 zaměstnanců. Mezi jeho poslední úspěchy patří seriál Četnické humoresky nebo oblíbené pořady Manéž Bolka Polívky či Banánové rybičky. Podíl studií v Brně a v Ostravě na vysílání České televize pozvolna roste.
Ilustrační foto: denik.cz, Český rozhlas, Česká televize