Šéfem kulturní redakce ČT <span>bude Petr Fischer</span>

Relax
6. 8. 2009 15:43
Česká televize obnovuje kulturní redakci.
Česká televize obnovuje kulturní redakci.

Česká televize obnovuje kulturní redakci.Bývalý redaktor české BBC a současný komentátor Hospodářských novin nastupuje do čela obnovené redakce kultury v České televizi. On-line deníku TÝDEN.CZ to řekl ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich.

Redakci kultury, která se sloučila s domácím oddělením, chce Milan Fridrich přesně po roce resuscitovat. "K prvnímu říjnu kulturní redakci obnovíme," říká. Od září do ČT nastupují první dvě posily z Hospodářských novin v podobě Petra Viziny, který pro ČT už nyní připravuje pořad Musicblok. K poslednímu srpnu naopak Českou televizi opouští dlouholetý redaktor Otakar Svoboda.

ČTĚTE TAKÉ: Otakar Svoboda končí v ČT. Kvůli letence

Petr Fischer nastupuje na post šéfa kulturní redakce 1. října. "Spojuje v sobě znalce kulturního dění a komentátora, filozofa, který dává problémům širší kontext. Je to přesně typ člověka, kterého jsme potřebovali pro nové pojetí kultury, zvláště diskuze o smyslu a směřování české kultury," říká Fridrich o budoucí posile.

Petr Fischer odchází z Hospodářských novin do ČT."Televize je z definice ploché a povrchní médium, ale zároveň nejvlivnější. Provozovat v tomto prostředí něco jako kulturní zpravodajství je sebevražda, která dává nějaký smysl jedině tehdy, vezme-li se slovo kultura co nejobecněji. Kultura je základ společnosti, ne pouhá zábavná ozdoba. Náš pokus rehabilitovat kulturu v televizi veřejné služby bude veden právě touto skromnou 'romantickou' ideou," řekl TÝDNU.CZ o své vizi Petr Fischer.

K personálním změnám se zatím nechystá. "Stojím o každého, kdo bude mít nápady, jak kulturní zpravodajství rozšířit a obohatit. Zatím nemám důvod, abych nevěřil, že i takoví lidé v televizi jsou."

ČTĚTE TAKÉ: ČT24: změny se dotknou zahraniční a kulturní redakce

Podle Fridricha se ČT chce více zaměřit na postavení kultury ve společnosti, na její nové fenomény, na regionální dimenzi. "Chceme se ptát na věci jako: jak se daří kultuře na menším českém městě, co tady kultura znamená, jak se soukromé peníze projevují na kulturním životě?"

Fridrich slibuje i víc debat a filozofických témat.Česká kultura by se podle něj měla více srovnávat se sousedními zeměmi i s evropským kontextem. "Chceme více analyzovat a mluvit s lidmi, kteří se kultuře věnují, financují ji i tvoří. Rozšířit povědomí o tom, co je současná česká kultura a čím se liší od jiných a v čem je evropská," říká Fridrich.

Od ledna příštího roku by mělo být dvakrát týdně velké kulturní okno v Událostech, komentářích. "Nejspíš v úterý a v pátek, podobně to je v britské BBC v relaci Newsnight. Kultuře se věnuje velký prostor nikoliv ve specializovaných pořadech, nýbrž v klasickém zpravodajsko-publicistickém formátu," říká šéf zpravodajství.

"Nadále budeme o všech významných akcích informovat v reportážích a prostřednictvím přímých přenosů a zpravodajských vstupů, ale zároveň chceme vyvolat třeba i kontroverzní debatu o tom, jaká česká kultura je, proč taková je, kdo v ní dominuje a proč, kdo v ní není a proč. Takové diskuzi se chceme věnovat minimálně jednou za čtrnáct dnů s českými i světovými umělci, kritiky, sociology, kulturology a filozofy ve formátu se zapojením diváků, odborné veřejnosti," tvrdí Fridrich.

Foto: Robert Zlatohlávek, archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ