Šéfka Radiožurnálu Tachecí byla odvolána
06.02.2008 14:04 Exkluzivně Aktualizováno 07.02. 01:26
Ředitel Českého rozhlasu Václav Kasík odvolal Barboru Tachecí. Ta od prvního ledna změnila zpravodajskou stanici Radiožurnál. Nová tvář rádia vyvolala pobouřené reakce posluchačů. Serveru TÝDEN.CZ to potvrdil šéfredaktor stanice Alexandr Pícha. Důvodem byly spory uvnitř redakce a odvolání přišlo den předtím, než Tachecí chtěla odjet na dovolenou.
"Ano, mohu potvrdit, že Barbora Tachecí na postu ředitelky Radiožurnálu skončila," řekl Pícha, který převzal řízení stanice.
Tachecí vyhazov popřela. "Ne. Jsem teď na dovolené a chci svůj klid, nebudu nic komentovat," odpověděla na dotaz serveru TÝDEN.CZ, jestli ji vedení rozhlasu z postu ředitelky uvolnilo.
ČTĚTE TAKÉ: Tachecí: Chci kvalitu. Rozumíte?
Proč šéfka Radiožurnálu končí? "Důvodem pro odvolání paní Tachecí byl narůstající nesoulad ve vnitřní komunikaci," řekl jeden z manažerů rozhlasu René Zavoral. Sdílnější nechtěl být ani předseda Rady Českého rozhlasu Jiří Florián. "Ta situace gradovala. Komunikace vázla jak uvnitř, tak směrem ven z rozhlasu," uvedl večer v Událostech, komentářích na ČT.
Má v odvolání prsty kardinál Vlk?
Podle informací prosakujících z rozhlasu měla Tachecí spory s oddělením, které připravuje křesťanský magazín. Dokonce se kvůli tomu ředitelka stanice sešla s kardinálem Miloslavem Vlkem. Ten si posléze podle zákulisních informací na Tachecí stěžoval.
Na toto téma vznesla dotaz na Floriána i moderátorka Událostí, komentářů Daniela Drtinová. "Ne, to byla celá série problémů," uvedl předseda rady. Kardinál podle něj nehrál v odvolání žádnou významnou roli. Připustil však, že Tachecí s Vlkem jednala a následně setkání nepřesně interpretovala na webových stránkách Radiožurnálu.
Překvapení experti
Mediální experty rozhodnutí vedení stanice překvapilo. "Mrzí mě, že vedení podlehlo tlaku veřejnosti," uvedl mediální teoretik Tomáš Trampota. Že by se odvolání Tachecí mohlo stát precedentem do budoucna, si však nemyslí. "Jde o specifický případ média veřejné služby. To je odpovědné svým regulačním orgánům a ty zase politikům, kteří jsou citliví na nálady veřejnosti. Kdybychom zavedli více profesionální model, jako mají například v britské BBC, něco podobného by se nestalo," dodal analytik.
BLOG JANA LIPOLDA: Jak se změnil Radiožurnál
Miroslav Škoda, programový ředitel Frekvence 1, odkud Tachecí do Radiožurnálu přišla, nechce její odvolání komentovat: "Nekomentovali jsme její příchod na Radiožurnál, nebudeme komentovat ani odchod. Ale za sebe mohu říci, že jsem s Barborou Tachecí dlouhou dobu pracoval a lidsky je mi to tedy velmi líto," řekl Škoda.
Podobný názor zastává i moderátorka Lucie Výborná. Ta v pozměněné koncepci začala vysílat v dopoledních hodinách a společně s Tachecí byla nejčastějším terčem kritiky posluchačů. "Tlak a nervozita byla zpočátku velká a týkala se všech. Každý se s tím musel nějak vypořádat. Že to nakonec dopadlo takhle, mi je líto," přiznala moderátorka.
ČTĚTE TAKÉ: Tachecí má hlídací psy. Sbírají chyby Radiožurnálu
Sama Výborná se vyhazovu neobává. "Vždy jsem se snažila odvádět svoji práci co nejlépe. Mrzí mě proto, že takzvaní ochránci veřejnoprávních pořádků si ani nedokázali zjistit, že na stanici nejsem nová, ale že už zde pracuji rok a půl. Věřím však, že budu v rozhlase pokračovat," dodala.
Tři měsíce, které otřásly Radiožurnálem |
1. listopadu 2007: Barbora Tachecí se ujala funkce ředitelky stanice, o jejím jmenování rozhodl šéf rozhlasu Václav Kasík už v srpnu. 13. prosince 2007: Tachecí navrhla na místo šéfredaktora Radiožurnálu dosavadního zpravodaje rozhlasu v USA Alexandra Píchu. Pícha se funkce, kterou zastával už v letech 1993-2003 (v letech 2003-2005 byl ředitelem stanice), ujal 1. února. 1. ledna 2008: Radiožurnál spustil novou podobu, připravenou pod vedením Tachecí. Objevila se řada hlasů nesouhlasících s programovými a personálními změnami na stanici. 11. ledna 2008: Tachecí vysvětlovala v ranním vysílání České televize nové pojetí vysílání. Její projev, který byl podle řady odborníků neprofesionální, se setkal s kritikou; jeho záznam na internetu vidělo přes 100.000 lidí. 16. ledna 2008: Ředitel rozhlasu Václav Kasík se na tiskové konferenci postavil za Tachecí. Ředitelka stanice uznala, že změny v pojetí rádia, které nastaly od začátku roku a vyvolaly některé negativní ohlasy, měla veřejnosti představit dřív. 30. ledna 2008: Ředitel Kasík a člen Rady ČRo Ladislav Jíša na zasedání rady uvedli, že na novou podobu vysílání se sešlo přes 1000 stížností. Radě jich přišlo asi 320, vedení rozhlasu pak kolem 730. 6. února 2008: Kasík odvolal Tachecí z funkce ředitelky Českého rozhlasu 1 Radiožurnálu. Řízení stanice převzal její šéfredaktor Alexandr Pícha. Důvodem odvolání byl podle Českého rozhlasu narůstající nesouhlas se způsobem komunikace Tachecí. |
Foto: Karel Šanda
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.