Soud opět <span>osvobodil Železného</span> v kauze převodu podílů

Relax
31. 3. 2010 12:10
Šizení nebylo, zní verdikt soudu.
Šizení nebylo, zní verdikt soudu.
Šizení nebylo, zní verdikt soudu.Pražský městský soud dnes i napodruhé zprostil někdejšího ředitele televize Nova Vladimíra Železného a dalších pět mužů obžaloby z mnohamilionového krácení daní při převodu obchodních podílů v CET 21. Osvobozující verdikt vynesl již v červnu 2008, odvolací soud však poté verdikt zrušil a případ vrátil k novému projednání. Žalobci skupinu viní z toho, že ošidila stát o více než 38 milionů korun.
    
Vedle Železného se zprošťující rozsudek týká Vlastimila Venclíka, Josefa Alana, Fedora Gála, Petera Hunčíka a Aleše Rozehnala. Verdikt je nepravomocný a lze se proti němu odvolat.

Podle obžaloby byla v dubnu 1996 jménem společnosti CET 21 s.r.o. založena akciová společnost CET 21, jejíž akcie nakoupili přibližně rovným dílem Železný, Venclík, Alan, Gál a Hunčík. Železný pak podle spisu začátkem července se společníky uzavřel smlouvu o tom, že na něj převedou 43,31 procenta obchodního podílu v CET 21 s.r.o., za což měli Alan, Gál, Venclík a Hunčík inkasovat každý 500 tisíc korun. V září od nich pak Železný vykoupil část akcií CET 21 a.s. za částku převyšující pět milionů dolarů. Faktický převod obchodních podílů na Železného všichni podle spisu zrealizovali na valné hromadě v únoru 1997.

ČTĚTE TAKÉ: Mafra vyhrála spor s Langerem. Spojovala ho s Mrázkem
    

Zatímco příjmy za údajný převod obchodních podílů v CET 21 s.r.o. se v daňových přiznáních všech čtyř mužů za rok 1996 podle spisu objevily, částky za prodej akcií danit nemuseli. Podle obžaloby byly ale peníze, které muži inkasovali za akcie, ve skutečnosti za převedené podíly. Obchod s akciemi CET 21 a.s. tak podle spisu sloužil k tomu, aby čtveřice své zisky nemusela danit a akciová společnost byla jen za tím účelem založenou "prázdnou slupkou".
    
Policie původně údajnou škodu vyčíslila na více než 53,5 milionu korun. Později byla částka snížena na zhruba 38 milionů, neboť Hunčík neměl jako slovenský občan v Česku daňovou povinnost, a stát tak o peníze nepřipravil. S někdejším Železného právníkem Rozehnalem tak je stíhán za pomoc k trestnému činu.

Foto: Jan Schejbal
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENSedmičkaTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ