Pošlete na Měsíc robota-fotografa, Google <span>dobře zaplatí</span>

Relax
14. 9. 2007 21:02
Vyhlášení soutěže Google Lunar Prize
Vyhlášení soutěže Google Lunar Prize

Vyhlášení soutěže google MoonAmerická internetová společnost Google a nadace X Prize Foundation nabízí 30 milionů dolarů (téměř 600 milionů Kč) tomu, kdo vyšle jako první na Měsíc robota financovaného ze soukromých prostředků, který bude schopen se pohybovat a vysílat na Zemi kvalitní panoramatické obrázky, videosnímky a další údaje. To vše si pak bude možné prohlédnout na webových stránkách Googlu.

Google nedávno spustil měsíční verzi virtuálního atlasu světa Google Earth nazvanou Google Moon (Měsíc), v níž jsou shromážděny snímky z několika měsíčních misí s popisem míst přistání sond. Ty mají podle Googlu poskytnout jakési virtuální turné po Měsíci, aby si zájemci o vyslání robota mohli představit, kde jejich stroj přistane.

V soutěži, která je zaměřena na soukromé podniky, je vypsáno několik cen: velkou cenou 20 milionů dolarů budou odměněni ti, kdo připraví vozítko schopné urazit po měsíčním povrchu nejméně 400 metrů a předávat údaje na Zemi; další, pětimilionová odměna je určena pro robota, který dokáže vysílat jen údaje, aniž by se pohyboval. Pětimilionový bonus může získat tým, který splní víc než jen základní požadavky, například jeho robot bude schopen širšího pohybu nebo odhalí na Měsíci led či vodu.

Soutěž je vyhlášena do 31. prosince 2012, potom bude prodloužena o dva roky, ale hlavní cena bude snížena na patnáct milionů, uvádí Google, který doufá, že soutěž pomůže obnovit u mladých lidí zájem o matematiku a inženýrské vědy.

Cílem soutěže je najít cenově efektivní řešení pro výzkum kosmu roboty. "Projekt Google Lunar X Prize vyzývá podnikatele, konstruktéry a vizionáře celého světa, aby se vrátili na povrch Měsíce a prozkoumali toto prostředí pro dobro nás všech," uvedl předseda nadace Peter H. Diamandis.

Tato výzva je další v tradici vyhlašování cen, které provázejí dějiny letů. Příkladem je odměna 25 tisíc dolarů, která vyprovokovala Charlese Lindbergha, aby v roce 1927 uskutečnil první let přes Atlantik.

Vyhlášení soutěže Google Lunar PrizeSoutěž je vyhlašována v době, kdy se ve světě oživuje zájem o lety na Měsíc. Například americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) chce příští rok uskutečnit první z několika lunárních robotických projektů, než vyšle v příštím desetiletí na Měsíc astronauty.

Vesmírem je fascinováno několik podnikatelů, hlavně v oblasti nových technologií, jako je Paul Allen, spolumajitel společnosti Microsoft, nebo Elon Musk, jehož společnost Space Exploration Technologies staví rakety na základě kontraktu s NASA. Patří sem také Richard Branson, britský letecký podnikatel a šéf firmy Virgin Galactic, který chce založit vesmírnou turistickou agenturu, nebo Robert Bigelow, který si vydělal jmění v oblasti hoteliérství a chce vybudovat na oběžné dráze hotel.

X Prize Foundation vypsala v posledních letech několik vědeckých cen. Slíbila například deset milionů dolarů konstruktérovi obyvatelné rakety, která by mohla letět 100 kilometrů nad Zemí. Tuto cenu v roce 2004 vyhrála firma Scaled Composites a její zakladatel Burt Rutan, když jejich raketoplán SpaceShipOne dokázal během 14 dnů dvakrát odstartovat do vesmíru.

Burt Rutan nyní staví raketoplán SpaceShipTwo, který by měl mít víc míst pro cestující než trojmístný SpaceShipOne. Bude určen pro příští vesmírnou turistickou agenturu Richarda Bransona Virgin Galactic.

Nadace X Prize, jejímž cílem je inspirovat radikální objevy při řešení obtížných otázek světa, vypsala také odměnu deset milionů dolarů za výzkum v oblasti genetiky. Cena je určena vědcům, kterým se podaří za deset dní sestavit genetickou mapu 100 lidí. Další cenu nabízí fond za vynalezení vozidla s velmi malou spotřebou benzinu.

Vyhledávač Google vznikl v roce 1998. Nedávno firma představila ke svému virtuálnímu atlasu světa Google Earth a službě Google Moon i mapu hvězdné oblohy Google Sky. Služba umožňuje procházet kolem 100 milionů jednotlivých hvězd a 200 milionů galaxií.

Na fotografiích snímky z vyhlášení soutěže Google Lunar Prize v Los Angeles, 13. září.

Foto: AP

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ