On-line a maloobchod, o tom píše dnešní letní dvojčíslo MarketingSalesMedia. Najdete tu i výsledky výzkumu čtenosti Media projekt. V editorialu se Daniel Köppl vrací k úplatkářské kauze šéfa formule 1.
Ten nápad byl opravdu impozantní a smekám před ním. Přepočítat částku (75 mil. eur), díky které se šéf formule 1 Bernie Ecclestone dostal z kauzy okolo uplácení, na marketingovou hodnotu fakt není špatný.
Díky tomu vím, že za tuto sumu pořídíte 932 lepších spotů vysílaných v průběhu konání této "sportovní" události nebo také můžete zaplatit na dva roky šéfa WPP Martina Sorrella, anebo dokonce 1600 novinářů na rok podle tarifního platu schváleného německým svazem novinářů. Zkrátka se mi to líbilo, protože to všechno názorně ukazuje, jak je v některých věcech svět zvrácený. Přísnost nahlížení na některé prohřešky již není taková, jaká byla dříve. Je otázkou, zda náhodu tento model není také inspirací pro místní lidi z marketingu a médií. Protože čím jiným než uplácením spotřebitele je ve skutečnosti řada tzv. marketingových aktivit?
Na kauzu okolo Bernieho se však také můžete podívat i jinak. Pohledem starého a nového světa. Původně jsme žili v představě, že tyto dva světy odděluje připojení k internetu. Vůbec to není pravda. Tím skutečným rozdílem je schopnost přijmout nové věci a pracovat s nimi. Tradiční je radost Unie vydavatelů, když zjistí, že asi polovina lidí si přečte časopis celý. Nové je ale zeptat se, zda tedy zadavatelé nemají platit jen polovinu, protože garance u té druhé skupiny je velmi pofidérní. Tradiční je věřit, že cena je rozhodujícím prvkem. Nové je vědět, že rozhoduje produkt, nikoli cena. Tradiční je uvažovat v kategoriích. Progresivní je uvažovat z pohledu cílové skupiny. Vypadá to jednoduše, ale má to všechno jeden velký háček. Vždy záleží na úhlu pohledu a ochotě zkoušet dělat věci jinak. A také musíte být připraveni na to, že to vždy také jinak dopadne. Ostatně Berniemu to vyšlo. Českému fotbalu už třeba ne.