Česko-slovenská edice amerického módního časopisu Vogue vychází v pátek 17. srpna. Na titulní straně je vyfotografovaná modelka Karolína Kurková stylizovaná do podoby Olgy Havlové. Vydání připomíná pád komunismu a návrat demokracie.
První číslo Vogue CS má být symbolickou oslavou svobody a stoletého výročí založení Československa. Celkem 400 stran tvoří původní obsah - všechny texty a naprostá většina fotografií vznikly exkluzivně pro první vydání časopisu. Vogue CS se kromě módy věnuje i společenským tématům a kulturním fenoménům současnosti. Titulní strana a coverstory je věnována památce disidentky a bývalé první dámy Olgy Havlové, kterou s topmodelkou Karolínou Kurkovou vyfotil slovenský fotograf Branislav Šimončík.
Poprvé v historii Vogue se na titulní straně prvního vydání objevuje modelka vyfocená zezadu, navíc v šatech ze second handu. Tetování na zádech Karolíny Kurkové představuje kaligram ze sbírky básní Václava Havla nazvané Antikódy, věnované básníkovi a dramatikovi Jiřímu Kolářovi.
"Na titulní stranu jsme měli mnoho variant, ta finální zvítězila pro své silné poselství. Chtěli jsme vzdát poctu Olze Havlové a připomenout hodnoty, které společně se svým manželem zastávala," říká Andrea Běhounková, šéfredaktorka Vogue CS. "Coverstory s Karolínou Kurkovou je připomínkou výjimečných žen, bez nichž by mnoho slavných a významných mužů nemohlo dosáhnout úspěchů, pro které jsou dnes obdivováni."
Kromě Karolíny Kurkové, jež bude autorsky přispívat hlavně na on-line platformu časopisu, se na vzniku prvního čísla podílely i další české módní celebrity. Topmodelka Eva Herzigová bude jako "editor-at-large" nadále participovat na obsahové a vizuální podobě Vogue CS, rozvíjet celkovou koncepci a zároveň časopis reprezentovat na mezinárodní úrovni. S redakcí též úzce spolupracují Tereza Maxová, Daniela Peštová a Daniela Kociánová. Společně s tištěnou verzí časopisu se spouští web vogue.cz.
První číslo módního magazínu obsahuje práce našich fotografů působících v zahraničí. Alexandra von Fuerst, napůl Italka, napůl Slovenka žijící v Londýně, má zkušenost s italskou edicí. Stejně tak Michal Pudelka fotí i pro Vogue Japan. Dále tu má snímky Tono Stano, Ivan Pinkava, Andrej Dúbravský, Veronika Šrek Bromová nebo Linda a Daniela Dostálkovy. V čísle je i série fotek s první českou topmodelkou Paulinou Porizkovou a jejím synem Oliverem, který je mimo jiné tváří nové kampaně značky Loewe nafocené Stevenem Meiselem. Na fotostory se podílel Alexis Roche, přítel Johna Galliana,
a stylista značky Maison Martin Margiela.
Dvě obálky
První vydání časopisu provázejí dvě obálky. Autorem té druhé, limitované obálky je Michal Pudelka. Vybral si slovenskou topmodelku Kamilu Filipčíkovou, múzu fashion fotografa Stevena Meisela, která se jako jediná modelka objevila na dvou po sobě jdoucích obálkách italské Vogue focené právě Meiselem. Pudelkova obálka je inspirována surrealismem a filmovým plakátem 60. let. Kamila leží na hedvábném šátku Hermés, jehož vzor navrhl syn českých emigrantů Hugo Grygkar.
Časopis doprovodí výstava
Příchod amerického Vogue na český a slovenský trh doprovází od 17. srpna do 12. září výstava První vydání v pražském Uměleckoprůmyslovém muzeu. "Kromě zraku, který v případě tištěných médií používáme téměř výhradně, zapojíme tentokrát i sluch, hmat, čich a chuť. Protože, jak si mnozí z nás začali ne zcela dobrovolně myslet, svět médií naštěstí nejsou jen displeje a obrazovky," říká k jejímu pojetí creative & fashion director Vogue Jan Králíček. V muzeu bude k dostání také limitovaná edice časopisu s obálkou Michala Pudelky. Cena magazínu je 129 Kč a vychází v tištěném nákladu 38 tisíc výtisků.
K příležitosti prvního vydání na českém a slovenském trhu nechal magazín Vogue obléci sochy v Praze a Bratislavě.
Česko-slovenskou Vogue vydává společnost V24 Media, kterou společně založili Michaela Seewald a Fabrice Biundo, šéfredaktorkou je Andrea Běhounková. Česko-slovenská edice Vogue je teprve druhou ve střední Evropě (po Polsku) a dvacátou čtvrtou ve světě. Časopis Vogue patřící vydavatelství Condé Nast je vydáván ve Spojených státech, Británii, Francii, Itálii, Německu, Španělsku, Rusku, Japonsku, Číně, na Tchaj-wanu, v Mexiku a Latinské Americe, na Středním východě, v Koreji, Brazílii, Austrálii, Portugalsku, Indii, Turecku, Thajsku, Polsku, Nizozemsku a na Ukrajině.