Ředitel ČTK končí. Na obzoru je výběrové řízení
11.06.2009 13:59 Aktualizováno 11.06. 14:29
Českou tiskovou kancelář, jež výrazně spoluutváří podobu domácích médií, čeká změna. Její dosavadní ředitel Milan Stibral odchází do důchodu a dnes poslal Radě ČTK svůj rezignační dopis.
Třiašedesátiletý Stibral stojí v čele největší české tiskové agentury od června 1993 a do své funkce byl znovu zvolen v květnu 1999 a květnu 2005. Jeho nynější šestileté funkční období mělo skončit za dva roky, funkci bude ale vykonávat již jen do 30. září.
Rada na obsazení vrcholného manažerského postu ve veřejnoprávní tiskové agentuře vypíše výběrové řízení. Jiné - politiky ostře sledované a ovlivňované - výběrové řízení probíhá v současnosti ve veřejnoprávní České televizi.
ČTĚTE TAKÉ: Kandidáti na šéfa ČT: Janeček, Bobošíková...
Podmínky konkurzu na ředitele ČTK rada zveřejní v Hospodářských novinách, MF Dnes a na internetových stránkách ČTK. "Termín podání přihlášek bude do 31. července, poprvé o nich budeme jednat 6. srpna," uvedla předsedkyně Rady ČTK Pavla Valčáková. Stibralova nástupce chce rada vybrat na jednání 20. srpna.
Složení rady, která ředitele volí, určují politici. V dubnu sněmovna do sedmičlenné Rady ČTK dovolila historika a bývalého poslance ČSSD Vladimíra Cisára. Sociální demokraté uspěli také s nominací Jana Bohdala, ODS pak s Ondřejem Šefčíkem a KDU-ČSL s Jiřím Borikem. Před třemi roky zvolila sněmovna do Rady ČTK v tajném hlasování na návrh KSČM i šéfredaktorku Haló novin Miroslavu Moučkovou.
Stibralovo působení v čele ČTK před časem ocenil mimo jiné dlouholetý prezident Aliance evropských agentur Wolfgang Vyslozil. Pod Stibralovým vedením podle něj dosáhla ČTK za dobu 16 let obchodních úspěchů, které umožnily finanční nezávislost, a tím i redakční svobodu. ČTK se tak podle Vyslozila, který stál dlouhou dobu i v čele rakouské tiskové agentury APA, zařadila mezi přední evropské tiskové agentury.
Od roku 1996 je ČTK plně finančně soběstačná a nepobírá žádné dotace ze státního rozpočtu. Ve srovnání s rokem 1993 snížila stav zaměstnanců o třetinu při dvojnásobném zvýšení objemu produkce.
Foto: ČTK
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.