Senátní mediální komise <span>nepodpořila audiovizuální zákon</span>

Relax
9. 3. 2010 16:22
Komise pro média návrh nepodpořila, ale rozhodnou všichni senátoři.
Komise pro média návrh nepodpořila, ale rozhodnou všichni senátoři.
Komise pro média návrh nepodpořila, ale rozhodnou všichni senátoři.Vláda nezískala podporu senátní komise pro sdělovací prostředky pro návrh zákona o audiovizuálních službách. Komise dnes nedokázala k předloze schválit žádné doporučení. Senát bude o návrhu, který má umožnit vysílání reklamy na konkrétní výrobek v ději televizního filmu či seriálu, rozhodovat příští týden.
    
Schválení normy není jisté vzhledem k jejím dalším pasážím, které podle kritiků umožní soustředit veškerou moc nad trhem s elektronickými komunikacemi do jedněch rukou. Zákon by prý umožnil, aby jeden provozovatel vysílací sítě mohl šířit veškerý signál pro rozhlas a televizní vysílání. Zároveň by prý umožnil vlastnicky propojit provozovatele sítě a vysílání.

ČTĚTE TAKÉ: Senát novelu o DPH zamítl. Na řadě je sněmovna
    
Ministerstvo kultury však poukazuje na to, že koncentraci vlastnictví v médiích dostatečně brání současný zákon o rozhlasovém a televizním vysílání. Vláda stojí o rychlé schválení zákona vzhledem k tomu, že má do českého právního řádu včlenit příslušnou evropskou směrnici a Česku kvůli delšímu otálení hrozí finanční sankce.
    
Norma má totiž upravit vysílání na internetu, pro které by nově měla platit stejná pravidla jako pro televize. Podle EU proto, aby televizní vysílání nebylo proti zatím neregulovanému videu na webu v nevýhodě a aby i na internetu byli spotřebitelé chráněni. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání, která dohlíží na televize a rádia, začne sledovat a regulovat i video na internetu. Při rozhodování by však měla přihlížet k verdiktům komise, kterou si weboví vydavatelé ustavili.

Telefon jako rádio

Vlastnictví telefonů s radiopřijímačem může přijít podnikatele draho.Mediální komise se na dnešním zasedání zabývala částí návrhu, která upravuje závazek podnikatelských subjektů odvádět koncesionářské poplatky za mobilní zařízení, která umožňují příjem rozhlasového nebo televizního vysílání.

"Ze stávající podoby právní úpravy jim vyplývá povinnost platit za každý mobilní telefon, který je schopen přijímat signál," uvedl senátory do problematiky předseda komise Jiří Oberfalzer. Podle návrhu by však podnikatelé, podobně jako domácnosti, museli odvádět koncesionářský poplatek pouze za jedno vlastněné zařízení bez ohledu na skutečný počet používaných telefonů.

Tato část návrhu narazila na kritiku senátora Richarda Svobody, podle něhož jde o krok, který má jediný účel - zlepšit vymahatelskou pozici Českého rozhlasu. "Dobře tušíme, že když má někdo hlídat dva tisíce telefonů svých zaměstnanců, tak se asi bude poměrně zlobit, když se někdo pokusí zpoplatnit mobilní přístroje. Já tomu myslím docela dobře rozumím a myslím si, že za tím nejsou žádné dobré úmysly," řekl na zasedání Svoboda.

Foto: Lucie Pařízková
Autor: -pev-, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ