1. máj 1911
Prvomájový průvod "socanů“ vedlo 300 rudých cyklistů
30.04.2011 16:30
1. květen 1911: Pod heslem "Žádný otrok, žádný pán!" prošlo Václavským náměstím 10 tisíc sociálních demokratů. Průvod vedlo 300 cyklistů s rudými koly.
Před sto lety byla první májový den pořádná zima. "Pouze pět stupňů Celsia nad nulou - a v takovém citelném chladu nejevila se velká touha po přírodě. Obvyklého májového putování do Královské obory zúčastnilo se tentokráte méně obecenstva. Zahradní restauranty zely značnými mezerami a ani hudební kapely toužené rozehřání nezpůsobily," popisovaly prvomájový den Národní listy.
4 rudé prapory a 14 standart
Na setkání anarchistů přišla podle Lidových novin jen hrstka příznivců. A pouhých 600 lidí přilákal mítink České sociálně demokratické dělnické strany v Rakousku, která se odtrhla od mateřské Českoslovanské sociálně-demokratické strany dělnické.
Nejpočetnější prvomájový průvod se tak roku 1911 podařilo zorganizovat právě původní sociálnědemokratické straně. "Po 10. hodině dopolední nastoupil průvod cestu od musea. Vpředu cyklisté, 300 počtem, s koly rudě ozdobenými. V průvodu mužů práce, žen, dívek a jinochů, neseny 4 rudé prapory a 14 standart s obvyklými hesly," popsal manifestaci deník Národní listy, tedy noviny mladočeské strany a tribuna české buržoasie. Průvod kráčel Václavským náměstím celou půlhodinu.
Desetitisícový dav se posléze rozdělil na dvě části. "Přední část průvodu, počtem 4962 osob, ubírala se Ferdinandovou třídou na ostrov Střelecký. Druhá část, čítající 4248 účastníků, putovala po ulici Příkopě do Dělnického paláce v Hybernské ulici," pokračovaly v líčení Národní listy.
Žádný otrok, žádný pán!
V průvodu byl neseno třeba heslo "Žádný otrok, žádný pán!", jednotliví řečníci v Lidovém domě a na Střeleckém ostrově ovšem neplánovali, že k beztřídní společnosti dojde společnost násilnou revolucí, nýbrž věřili ve vítězství v červnových parlamentních volbách.
"Zdravíme v dnešní den třídně uvědomělé dělníky všech národnostní ostatních a nemáme větší přání, než abychom skvělým vítězstvím ve volbách mohli podat důkaz o socialistické a politické vyspělosti českého dělnictva," zaznělo v přijaté rezoluci. Řečníci žádali světový mír, zákonnou osmihodinovou pracovní dobu, invalidní a starobní pojištění a všeobecné hlasovací právo při zemských a obecních volbách (svobodné volby se v té době konaly jen do parlamentu - říšské rady).
Zvítězil déšť
Projevy pod širým nebem i májovou zábavu na Střeleckém ostrově ale předčasně ukončil prudký déšť, který připutoval nad Prahu.
Prvomájové demonstrace proběhly v klidu i v Berlíně, Vídni, Terstu či v Římě, jen v Paříži došlo ke krvavým srážkám.
"Celkem bylo v Paříži zraněno 9 strážníků a 80 manifestantů. Přes 100 osob bylo zatčeno," informoval pražský deník Národní politika. Lidové noviny přinesly přesnější podrobnosti o střetu: "Jeden důstojník měšťanské gardy byl bodnut nožem do zad. Mnoho osob bylo zatčeno, mezi nimi jistý muž, který vystřelil z revolveru."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.