Ředitelka Radiožurnálu Barbora Tachecí dostala od Rady Českého rozhlasu měsíc na dokončení změn na nejposlouchanější veřejnoprávní stanici. "Byli jsme ubezpečeni, že se stále pracuje na usazení nových prvků," řekla serveru TÝDEN.CZ místopředsedkyně rady Dana Jaklová. Pokud se očekávání radních do měsíce nenaplní, budou se novinkami zabývat zas.
Na jednání rozhlasové rady byli přítomni i generální ředitel Václav Kasík, programový ředitel Richard Medek i samotná Tachecí. Rada dostala kolem dvou set dopisů a e-mailů, z nichž většina kritizovala novou podobu vysílání, která běží od nového roku. S požadavkem na přehodnocení změn se na radu obrátil také student DAMU Karel Kratochvíl, kterému se za čtyři dny pod petici proti nové podobě sešlo kolem čtyř tisíc podpisů.
ČTĚTE TAKÉ: Změny na Radiožurnálu vyvolaly petici posluchačů
Stížnosti na Radiožurnál dostal i regulátor elektronických médií - Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. „Radiožurnál budeme monitorovat, abychom zjistili, jestli došlo k porušení zákona. Já osobně se však domnívám, že změny jsou v souladu se zákonem," řekl předseda rady Václav Žák a dodal, že plnění veřejnoprávní funkce prvního okruhu je pouze v kompetenci Rady Českého rozhlasu.
Autorkou nové vysílací koncepce je Barbora Tachecí, která nastoupila do vedení Radiožurnálu z pozice programové ředitelky soukromé Frekvence 1. "Jde o další projev smazávání hranice mezi komerčním a veřejnoprávním modelem vysílání. Tento trend platí pro většinu Evropy od devadesátých let," komentoval první dny nového Radiožurnálu mediální teoretik z Fakulty sociálních věd UK Tomáš Trampota. Tachecí se brání, že její změny respektují veřejnoprávnost a v žádném případě není její prioritou pouze poslechovost.
VÍCE K TÉMATU: Radiožurnál podle Tachecí: K Obzinové Výborná
Šéf radních Florian: Tachecí má zvýšit poslechovost
"Došlé stížnosti jsou dvojího druhu. Menší část posluchačů reaguje na zrušení pořadů a odchod některých redaktorů nebo moderátorů. Většina však poslala obecnější stížnosti v rovině pocitů, jež se nedají z pohledu zákona nijak přezkoumat. Nedostali jsme však žádný konkrétní podnět na porušení zákona ve zpravodajství nebo publicistice," vysvětlila radní Jaklová.
Na neveřejném jednání předsednictva bylo přítomno všech osm členů rady. Také za zavřenými dveřmi se rada ještě v prosinci obeznamovala s tehdy ještě připravovanými změnami. "Dnes jsme situaci na Radiožurnálu velmi podrobně probrali. Všichni jsme měli jak pozitivní, tak kritické poznámky," uvedla Jaklová. Připomněla však, že to byla právě rada, která si změny na nejposlouchanějším okruhu Českého rozhlasu vynutila.
Foto: Český rozhlas - Lenka Paličková