Prezidentské volby v Americe jsou bezesporu hlavním tématem dne. Pokud někoho nezajímají, bude muset zprávy o jiných událostech trochu více hledat. Například v britském The Guardian přibližují kontroverzní nápravné metody v australském vězení pro mladistvé a v ruské zpravodajské agentuře Tass píší o dalších politických krocích Kremlu. Američané kromě voleb píší například o tom, že bitcoiny nejsou peníze.
Je to show a ve středu jí budou patřit americká média. Demokratická strana si zvolila v primárkách za prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou. Na méně i více konzervativních webech lze k volbě Clintonové nalést vše možné i nemožné. Třeba to, proč je demokracie chaotická. Nebo jakou vizitku Clintonové vystavil její manžel Bill. Samozřejmě nechybí ani různé hvězdy showbusinessu, bez nichž by se žádná show neobešla.
Na hlavní stránce USA Today exceluje herečka Meryl Streepová oblečená v americké vlajce, vášnivě promlouvající k přítomným davům, objevuje se zde také píseň oslavující právě Hillary Clintonovou. V hudebním videu ji podporují i populární herečka Eva Longoria či zpěvačka Sia. Právě zmíněná herečka excelovalala v seriálu Zoufalé manželky a tohle spojení už pro kandidátku na prezidentku dávno neplatí.
Ve volbě ji totiž dříve nevěrný manžel Bill a v současnosti zároveň "nejlepší" kamarád vykreslil v tom nejlepším smyslu. Bývalý prezident (ve funkčním období 1993 - 2001, pozn. red.) zavzpomínal mimo jiné na vzájemné seznámení a až romanticky vyjmenoval všechny důvody, proč by se právě jeho choť měla stát nástupkyní Baracka Obamy.
V kontrastu s jeho projevem se na USA Today objevilo video s příznivci jejího oponenta Bernieho Sanderse, kteří z její volby nebyli zrovna nadšení. Sanders je utěšoval a zároveň vyzval, aby dali hlas Clintonové. "Demokracie je někdy chaos," vysvětloval náhlý obrat o 360 stupňů, který se ovšem dal v politickém kontextu očekávat.
Server NY Times se věnuje faktu, že Clintonová je v historii první vážnou kandidátkou na prezidentku USA. A z již zmíněného projevu Billa Clintona se dá očekávat, jak bude Clintonová vykreslována proti jejímu soupeři, "testosterony obdařenému" Trumpovi. Pomůže vizitka zodpovědné a něžné ženy?
Americké prezidentské "šílenství" trošku mírní alespoň web Miami Herald, který hlásá: "Bitcoiny nejsou peníze". Mezi řádky se tu dozvíme vyjádření soudu, které odmítlo fakt, že by se pomocí nich dalo ilegálně podnikat. "Jsou jako pokerové žetony," cituje web například experta na virtuální měnu Charlese Evanse. Článek nabízí pohledy z několika úhlů a snaží se najít jejich podstatu. Na rozdíl od názorů na Clintonovou je názor na bitcoiny hodně nejasný. Co všechno tedy o nich u soudu zaznělo?
Jak vidí Moskva své politické oponenty?
Zatímco obvykle agenturu Tass dění v Americe tolik nezajímá, dnes má i na jejich stránkách "hlavní slovo" Clintonová. Kromě shrnutí voleb USA se zde například dočtete o ruské podpoře turecké vlády, či o řešení při zlepšování vzájemných vztahů. A to nejen s Tureckem.
Také s Amerikou by se Moskva ráda více sblížila, alespoň v některých tématech. Tím je bezesporu lepší komunikace v boji proti Islámskému státu. Tass píše, jak probíhala videokonference s protějšky z Pentagonu. Co se na ní řešilo a jaké budou nejbližší kroky Ruska a USA v otázkách týkajících se Blízkého východu.
Britský The Guardian nabízí příběh o brutálním zacházení s mladistvými vězni v Austrálii. Šokující obrázky mučeného chlapce přivázaného k židli po dobu dvou hodin pohoršily nejen Británii, ale také Austrálii. "Nevypadá to dobře," připustil jeden z australských ministrů Adam Gilles. Ne všichni jsou ale stejného názoru. K čemu zařízení slouží? A k čemu je používáno? Mnohem více o kauze najdete právě zde.
The story of the chair: how a brutal device was brought in to Australia's youth jails https://t.co/vWuRGeIct5
- The Guardian (@guardian) 27. července 2016