Fotografií roku se v novinářské soutěži Czech Press Photo stal snímek, který zachycuje protesty při návštěvě čínského prezidenta v České republice. Autorem snímku a hlavním vítězem soutěže je Michal Šula z vydavatelství Mafra. Fotografie, které dominuje postava zahalená v české vlajce a padající transparent hájící lidská práva, ukazuje potyčku příznivců prezidenta a zastánců lidských práv.
Ceny se předávaly v Brožíkově síni Staroměstské radnice, kde začne v úterý výstava. Představí 460 vítězných, nominovaných a dalších vybraných fotografií a videí od 100 autorů.
Michal Šula se svou fotografií zvítězil i v kategorii Aktualita mezi jednotlivými snímky. "Fotografie symbolizuje střet hodnot demokratického světa s čínskou realitou a ilustruje současný stav domácí politické kultury," zdůvodnila svůj výběr mezinárodní porota. Fotografie podle ní kombinuje aktuální společenské téma s výrazným obrazovým řešením. Ačkoliv snímek zachycuje konkrétní situaci, má symbolický obsah a ikonické kvality, kterými dalece přesahuje pouhý záznam reality.
V kategorii Lidé, o kterých se mluví, porota jako vítězný jednotlivý snímek vybrala fotografii Petra Topiče z Mafry, na níž europoslanec Miloslav Ransdorf přichází do pražského sídla KSČM vysvětlit své zadržení ve Švýcarsku. Zařazení snímku už dříve někteří odborníci kritizovali, Ransdorf je na něm viditelně ve špatné kondici. Necelé dva měsíce nato zemřel.
Grant Prahy, s nímž je spojena stejně jako s hlavní cenou odměna 120 tisíc korun, dostal volný fotograf Jiří Šebek za sérii Chrámy nové doby, v níž zachytil administrativní a obchodní budovy. V kategorii Portrét porota mezi jednotlivými snímky vybrala snímek volného fotografa Šimona Pikouse s názvem Lukáš Krpálek: Olympijský hrdina. Cenu má volný fotograf Michal Červený za snímek 1/20 vteřiny závodu, na němž ze změti rozmazaných těl ostře vystupuje obrázek závodníka na kole.
Celkově se letos soutěžilo v deseti kategoriích, tři kategorie má video. "Soutěžící mohli snímky přihlásit do dvou nových fotokategorií, a to Problémy dnešní doby a Lifestyle, a nové videokategorie Investigation," uvedla ředitelka soutěže Veronika Souralová.
Oproti loňskému ročníku byla podle ní témata snímků různorodější. "Bylo více prostoru pro témata běžného života. Za to jsme rádi, protože Czech Press Photo chce dokázat, že novinářská fotografie se zabývá rovněž pozitivními a lidskými příběhy našeho bytí," doplnila.
Porota letos hodnotila práce 349 fotografů, kteří přihlásili celkem 5861 fotografií. Videosekce se zúčastnilo 25 autorů celkovým počtem 41 videí. Počet přihlášených autorů se meziročně zvýšil o 58 a počet přihlášených prací o 2150. Ředitelka soutěže to přisuzuje i faktu, že přihlašovat se bylo možné jen elektronicky, i přidání nových kategorií.