Vojenská kontrarozvědka na Slovensku podle tisku odposlouchávala novináře deníku Pravda i šéfa zpravodajské televize TA3. Napsaly to deníky Pravda a nejčtenější list Nový čas, který prý má k dispozici přepisy odposlechů. Ministr obrany Ľubomír Galko obvinění ze sledování novinářů odmítl, zpravodajské služby podle něj ani nedisponují vlastním zařízením na odposlechy.
"Z přepisů vyplývá, že ´vojenští tajní´ napíchli telefon šéfa televize TA3 Michala Gučíka, ale i novinářů deníku Pravda. V dokumentech se kromě přepisů jejich telefonátů nacházejí také informace o zdravotním stavu nebo intimním životě," napsal Nový čas.
Jako příklad uvedl list podrobnosti o plánované cestě Gučíka do Prahy, kterou však ředitel televize letos v únoru nakonec prý odvolal a místo ní se podrobil vyšetření v nemocnici. Dokumenty vojenského obranného zpravodajství údajně obsahují rovněž čísla a částky na jeho bankovních účtech. "Nechápu, proč se zajímali o mou osobu. Jak je vůbec něco takového možné 22 let po revoluci," stěžoval si někdejší herec Gučík.
List Pravda napsal, že v průběhu letošního roku byli patrně protizákonně odposlouchávání tři redaktoři deníku, který nešetří kritikou nejen vůči ministerstvu obrany, ale i vůči celé vládě premiérky Ivety Radičové. Vojenská kontrarozvědka podle Pravdy ukončila odposlechy těsně po pádu kabinetu v polovině října. "Vyhotovovala záznamy, přepisy rozhovorů, které souvisí s prací redakce, výkonem novinářského povolání a v žádném případě nikoliv s úlohami vojenského obranného zpravodajství. Stejně byly takto zaznamenávané soukromé telefonáty redaktorů s rodinnými příslušníky," napsal deník.
Odposlechy pro vojenskou rozvědku (VSS) i kontrarozvědku (VOS), které patří pod ministerstvo obrany, provádí policie. Mluvčí ministerstva vnitra Gábor Grendel řekl, že tak dělá jen na základě rozhodnutí soudce.
Ministr obrany Galko nařčení z odposlechů odmítl. "Čekal jsem leccos, ale toto? Pěkně nechutná hra. VOS ani VSS nemá vlastní odposlouchávací zařízení," napsal Galko na sociální síti.
Nejnovější informace o odposleších nejsou v zemi prvním případem údajného sledování novinářů. Už v roce 2003 se na veřejnosti objevily informace o nahrávce rozhovoru redaktora listu Sme se šéfem jedné z tehdejších koaličních stran. Letos zase opoziční poslanec Igor Štefanov, jehož policie podezírá z machinací při tendru z období předchozí vlády, prohlásil, že bezpečnostní složky odposlouchávají vícero zákonodárců a jednoho ministra. Úřady ale toto tvrzení blíže nekomentovaly.