Vládní návrh na zmírnění takzvaného náhubkového zákona do konce roku přijat nebude. Zabránila tomu ČSSD, která se postavila proti schválení této úpravy ve zrychleném řízení.
Sněmovna po řadě odkladů ve středu večer teprve začala normu projednávat, první kolo schvalování ale v závěru jednacího dne nedokončila. Ministr pro lidská práva Michael Kocáb věří, že se předlohu podaří schválit alespoň do voleb.
Vládní novela má podle ministra upravit poměr mezi právem na soukromí a na svobodu projevu, neboť náhubkový zákon dává prvnímu z těchto práv přednost. Novela má proto mimo jiné umožnit zveřejnění informací o účastnících trestního řízení, pokud je to ve veřejném zájmu. "Tímto veřejným zájmem může být zájem na informovanosti veřejnosti a na veřejné kontrole nad politickým děním," uvedl Kocáb.
PSALI JSME: Fischer: Náhubkový zákon budu řešit
Šéfredaktoři píšou premiérovi kvůli náhubkovému zákonu
Znamenalo by to podle něj, že novináři už nebudou moci být trestáni za zveřejnění některých informací. "Až soud by pak musel případně rozhodnout, zda byl v konkrétní kauze silnější veřejný zájem nebo právo na ochranu soukromí dotčených osob," míní Kocáb, jehož do vlády nominovala Strana zelených.
Novela podle něj také omezuje zákaz zveřejňovat informace o obětech trestních činů. Poslankyně zelených Kateřina Jacques připomněla, že náhubkový zákon je předmětem kritiky mezinárodních institucí a organizací a že senátoři z různých stran zákon napadli u Ústavního soudu.
Novela náhubkového zákona, s níž vláda přišla koncem léta, by měla také snížit na pětinu pokuty za porušení jinak platného zákazu, který se měl původně týkat hlavně obětí trestných činů. Zákaz zveřejňování informací z policejních odposlechů, které nebyly použity jako důkaz v soudním jednání, novela zachovává.
Trestní zákon a trestní řád v současné podobě zakazují od 1. dubna zveřejnit identitu podezřelých a obětí některých trestných činů a citovat z policejních odposlechů. Média kritizovala především podle nich příliš tvrdé sankce - pětileté vězení či pětimilionovou pokutu. Vládní návrh počítá se snížením pokuty za daný přestupek u fyzických osob, a to z jednoho milionu korun na maximálně 200 tisíc korun, a z pěti milionů na jeden milion korun.
Foto: ČTK a archiv Týdne