Čas Klause
24.03.2009 19:58 Glosa
Vláda padla, 101 poslanců jí vyslovilo nedůvěru. Jinak řečeno: ODS, lidovci a zelení nenakoupili dost přeběhlíků. A zelení zjevně podlehli sebevražedným sklonům, když vyloučili poslankyně Zubovou a Jakubkovou (obě byly pro vyslovení nedůvěry vládě) ze strany.
Jsou ohroženy naše jistoty? Udeří teď krize na "nestabilní zemi" s větší razancí? Nesmysl. Krize s vládou tak těsně nesouvisí. Podle prezidenta vláda s recesí nemůže tak jako tak dělat vůbec nic, jen přihlížet, jako by chytla chřipku, a čekat, až přejde. Takže je potom jedno, jestli vláda vládne nebo padla. Běžného občana se krach kabinetu dotkne tak leda tím, že oslabí koruna.
FOTOGALERII SI PROHLÉDNĚTE ZDE
Hroutí se svět poslancům? Někteří z nich teď ve svých kancelářích pláčou a rvou si vlasy, že si vzali hypotéku. Přeběhlíci se nedostanou na kandidátky a "rebelové", tedy poslanci, kteří buď neunesli svoje úlety a podivné kontakty (Tlustý), nebo dokonce chtěli plnit program strany (Zubová a Jakubková), se taky už do sněmovny nedostanou.
ČTĚTE TAKÉ: Vláda Mirka Topolánka padla. Rebelové ji potopili
A co ministři? Balí kufry? Tady není zdaleka jasno. Vláda se klidně může kodrcat až do podzimu, možná i do léta příštího roku. Jde o to, jak se dohodnou ODS a ČSSD a jaké kroky plánuje prezident Václav Klaus.
Rebelové ODS prý před hlasováním čekali, jaké jim dá hlava státu znamení. Analytici tvrdili, že žádný signál nedala, což nebyla pravda. Klaus poprvé, průlomově poctil návštěvou sjezd ČSSD svolaný jen proto, aby potvrdil Jiřího Paroubka coby předsedu. Po projevu neopomněl na kameru zdůraznit, že tuto vládu nemá rád, obzvláště pak zeleného Martina Bursíka. Svoje informace měl (zřejmě od Dalíka) i Topolánek, o čemž svědčí věta, kterou vyslovil dva dny před hlasováním: "Koalice Filip, Paroubek, Tlustý, Bém a Klaus je silná." Též se hovořilo o tajné schůzce Paroubek - Bém - Klaus. Byla popřena, leč co to znamená, že.
Nyní padají v úvahu dvě varianty. První je klasická, známá: věcí se ujme prezident. Ten, který demonstrativně loni na podzim opustil ODS, který nesnáší Topolánka a je premiérem rovněž nesnášen. Dlouho hlásá velkou koalici. Je za současného stavu možná? Kdo sledoval rozpravu před hlasováním, ty příběhy lží a nenávisti, věří, že ne. Ale věci se mohou pomalu a nenápadně změnit, potichu dohodnout. Topolánka třeba vymění za Špidlu v Bruselu a bude klid.
ČTĚTE TAKÉ: Co po pádu vlády? Topolánek může vládnout do června
Klíčové výroky při nedůvěře: Nedržím vládu pod krkem
Druhá varianta: Paroubek a Topolánek, voda a oheň, se dohodnou na předčasných volbách. Co nejdříve. Pravda, zní to jako sci-fi. Taková varianta by znamenala, že předseda ČSSD přijde o rozum a nechá svého soka plně využít výhody předsedání Evropské unii. Dovolí ODS, aby ČSSD dotáhla v preferencích. A pohrne se k vládnutí v době sílící krize. Těžko. Tolik velkorysosti a tolik odpovědnosti vůči zemi v sobě nemá ani sto Paroubků. Leda by mu slíbili, že po Klausovi dostane Hrad.
Čekejme tedy smutný příběh vlády v demisi, pokusy o získání důvěry, nekonečné hádky a kydání bláta na soupeře, neboť to období obě velké strany pojmou jako dlouhou, zběsilou předvolební kampaň na červen 2010.
Foto: Lucie Pařízková, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.