Glosa
Čeští špioni: NULOVÁ kontrola
04.03.2011 11:46 Glosa
Divadélko: sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost včera vyslechl bývalého šéfa Vojenského zpravodajství (VZ) Miroslava Krejčíka. Politicko-mediálním výsledkem byla výzva Vlastě Parkanové (TOP 09), nynější místopředsedkyni sněmovny, ať odstoupí "ze všech veřejných funkcí".
Je to vážné? Je. Je to vážné s Parkanovou? Je to vážné s kontrolou zpravodajských služeb. Výzva adresovaná Parkanové je jen politikum, nic nedokazuje, o ničem novém nesvědčí. Při hlasování ve výboru prostě zbylo víc opozičních poslanců; vládní chyběli.
Ministr obrany Vondra zbavil Krejčíka mlčenlivosti; měl mluvit o zmanipulovaných zakázkách na obraně v době, kdy řídil Vojenské zpravodajství. (Už to je poněkud divné. Proč manipulátory nesledoval a nedal důkazy policii...?) Měl mluvit o těchto tématech: nákup náklaďáků Tatra, pronájem gripenů, nákup obrněných transportérů, akvizice na vojenských ubytovacích a stavebních správách, likvidace nepotřebné munice a deblokace ruského dluhu. Místo toho mluvil o sobě. Proč musel odejít z VZ.
Nedávno se na veřejnosti objevila armádní zpráva, podle níž se Krejčík zamíchal do mocenské bitvy o vliv ve vedení ministerstva obrany - v době, kdy tento veskrze temný resort vedla Vlasta Parkanová ještě coby lidovkyně. Podle ČT, jež má zprávu k dispozici, tam stojí: "Ředitel VZ vydal pokyn k účelovému poskytnutí informací získaných činností VZ neoprávněným osobám ve vedení ministerstva obrany. Informace byly poskytnuty za účelem diskreditace jedné skupiny z vedení MO (Kopřiva, Šmerda) druhou skupinou z vedení resortu (Barták, Fulík). Tato aktivita souvisí se soupeřením o vliv v resortu MO." Moc pěkné.
Dnes ta jména zní úplně jinak než v roce 2007, kdy Krejčík rezignoval. Kopřiva, Barták, Fulík, to jsou atributy neprůhlednosti, možná i korupce, jež mohla provázet armádní zakázky. Krejčík se brání, že žádné materiálny nesbíral. Škoda. Mohli jsme se dozvědět, co tehdy prováděli Jaroslav Kopřiva a Radek Šmerda (dnes státní tajemník na ministerstvu dopravy). Materiál je prý podvrh. Parkanová naletěla Krejčíkovým podřízeným! Ti ho měli sepsat.
O zkorumpovaných zakázkách jsme se tedy nedozvěděli nic. Když Krejčík rezignoval (2007), mluvilo se o neshodách s Parkanovou, o zneužití služebního vozu (to měla být oficiální záminka; směšná). Taky se psalo o tom, že teprve Krejčík začal zhruba po 15 letech od revoluce vyhánět bývalé estébáky. A o tom, že vojenská rozvědka začala rozkrývat korupci na ministerstvu obrany.
Teď je vysoce pravděpodobné, že Krejčík byl vypuzen jednou klikou na MO (Šmerda, Kopřiva). Možná se opravdu zajímal i o korupci okolo armádních zakázek, ale moc toho asi nezjistil, to by to dnes vypadalo jinak.
Co je jisté? Že vojenské (ale ani civilní) špiony v Česku NIKDO NEKONTROLUJE. Že nikdo ve sněmovně neví, co se v tajných službách děje. Kontrolní výbory jsou k smíchu. Nemají skoro žádné pravomoci (leda tak si pozvat ředitele a pobavit se s ním). "Bylo to překvapení a nešlo o žádné příjemné poslouchání," sdělil kupříkladu poslanec Jan Vidím (ODS), který se po léta pohybuje v bezpečnostních strukturách a měl by je znát.
Naprosto chybí NEZÁVISLÁ kontrola tajných agentů. Nefunguje poslanecká kontrola - poslanci nesmí vstupovat do "živých" případů, mezi něž se zřejmě snadno vejde i výroba materiálu, který má zničit nepohodlného šéfa VZ. I to dosvědčuje, že kontrola nad špiony neexistuje. Ale posté: měla by existovat, musí existovat, jinak jsme ohroženi. A ne kontrola poslanců, kteří kopíruji zájmy svých partají, ale kontrola věrohodných občanů.
Jak to chodilo za Krejčíka na obraně? Kdyby měl důkazy o korupci, buď by je použil, nebo by ho byli nevyhodili (neodešli). Parkanová? Fungovala jako poklička. Sama se zřejmě loupeží neúčastnila, to dělali ti pod ní. Dnes může v klidu o gripenech, obrňácích a náklaďácích "svědčit": "Já nic, já muzikant..."
Podivuhodné, jak tuto "protikorupční" vládu vůbec nevzrušuje NULOVÁ KONTROLA tajných služeb.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.