Očima Martina Hekrdly
Volby v Babylonu
10.09.2013 08:15 Glosa
Volební kampaň si určitě užijeme. Pochopil jsem to už v květnu, kdy ještě o předčasných volbách nebylo zdaleka rozhodnuto. Již tehdy však Andrej Babiš - guru ANO 2011 - v odpověď na moji kritiku přímo předvolebně objasnil, že "řídit stát jako firmu" není nic nedemokratického. Neboť "ve vedení velkých firem se samozřejmě hlasuje". A ten, kdo hlasuje, nese na rozdíl od dnešních "volených zástupců občanů" (uvozovky jsou Babišovy) plnou odpovědnost. "Je vidět, že pan Hekrdla ve vedení žádné firmy nikdy nepůsobil...," poznamenal velmož potravinářský i mediální.
Hrom do toho, proč jsem se jen nestal třeba obchodníkem s obilím, nekoupil aspoň troje noviny a nezajistil si tak, abych nyní byl konečně takříkajíc v obraze? Handicap je to nesporný. Navíc zatížený vzpomínkou na řeč normalizačního monstra Vasila Biľaka, v níž se pohoršoval, jak nám ten zlý Západ upírá reálnou demokracii. "Vždyť my se přece, soudruzi, na ÚV hádáme pořád!" A protože měli odpovědnost opravdu za všechno a protože si hlavně do té své "názorové svobody" nenechali nikým mluvit, dopadlo to přesně tak, jak to dopadlo. Ale třeba jsem dneska jen něco přehlédl nebo nepochopil a shromáždění zaměstnanci na firemních dvorech si dávno již svobodně volí své manažery, ba i vlastníky. A za jejich zájmy se média bijí jako lvi...
Líheň trpaslíků
Napohled a šmahem se zdá, že páteří říjnových voleb nebudou trpasličí strany, jako jsou piráti (Česká pirátská strana), kteří ještě nepochopili, že i v digitalizovaném kapitalismu - jejich oblíbeném, pokud bude zadarmo (a tedy vlastně komunistický) - vlastnictví budiž svato. Hlavní boj nebude asi zuřit kolem strany Lev 21 s "nejlepším levicovým programem" (řekl Jiří Paroubek alias Dámy a pánové, kdo z vás to má?). Nepovede jej v první linii Suverenita Jany Bobošíkové, která se rozhodla "důsledně ochránit český jazyk". A nejspíš ostrouhá i Úsvit přímé demokracie (s nejnověji přifařeným šéfvéčkařem Vítem Bártou), který - ten Úsvit, nikoli Bárta - hlásá: "Nechceme zde nepřizpůsobivé imigranty nebo příchod náboženských fanatiků."
Dokonce to občas vypadá, že jádrem volební bitvy nebudou - z nadhledu nazíráno - ani Mynářovi (vlastně Zemanovi) Zemanovci (SPOZ), jakkoli se z Hradu za peníze daňových poplatníků dotroubí daleko. Velkým výkopem nemusí být - samo o sobě - ani Babišovo ANO 2011, byť zabalilo celou zemi do billboardů s pádnými hesly. Například: "Jsme schopný národ. Jen nás řídí nemehla." Jiné heslo - "Aby se za nás děti nestyděly" - se příliš nepovedlo, protože stran Martina Stropnického v Babišově stáji už jeho vlastní dítě - syn Matěj - nade vší pochybnost naznačilo, že se stydí. Hned ten billboard vyměnili za jiný: "Nejsme jako politici. Makáme." (Asi neznají ten "japonský" vtip, v němž se šéf jmenuje Nemako, sekretářka Omako a řadový zaměstnanec Makojakopako.) Přesto však panují obavy, že sněmovna bude nakonec pestřejší, než je zdrávo. Že všechna tahle břečka - či její valná část - stane se zákonodárnou.
Kalousek proti Adamovi
Proč? Důvody jsou prosté. ODS kvílí svou labutí píseň, která ovšem - na rozdíl od její přírodní analogie - tahá za uši. Prim na pravici nesporně hraje TOP 09 s urozeným maskotem, která právě proto učinila poslední krok, jenž na cestě k předčasným volbám ještě zbýval. Schwarzenbergova "výkonného místopředsedu", jak sám sebe označil Miroslav Kalousek, však "vysloveně děsí... progresivní daň právnických osob" (firem) navrhovaná ČSSD. To je opravdu vysloveně děsivé, tenhle Kalouskův děs.
Ano, už "otec kapitalismu" a vynálezce "neviditelné ruky trhu" Adam Smith se vyslovoval pro rovnou daň. Ve Smithově době - v 18. století - to však byl krok směrem k progresivnímu zdanění (bohatší platí větší díl), protože tehdy vládly daně regresivní (čím kdo byl chudší, tím větší procento svého bohatství - své bídy - solil do dlaní státních biřiců). Smith v úvahách o "bohatství národů" a společenských mravech hleděl vpřed, zatímco Kalouskova cesta je krokem zpátky, je necivilizovaná. Vlastníci produkčních statků a zdrojů (natož rentiéři) odevzdávají v kulturně vyspělých zemích větší díl právě proto, že si většinu svého bohatství "neodmakali", ale jen zorganizovali, dozorovali jeho tvorbu "makáním" bezpočtu jiných lidí. Tohle by mohlo voliče trknout. A ne-li, snad se upamatují, že vrchní financ Kalousek seděl na monetárním prameni dlouhých šest let. A jak jim v té době bylo.
Změtení jazyků (a voličů)
Miroslav Kalousek hraje však ještě na jiné šachovnici: proti, jak říká, tendencím, v nichž jsou - tak to výslovně uvedl - demokratické instituce "vyprazdňovány a moc se soustřeďuje na jednom místě". Ale pozor! "Výkonný místopředseda" zde nemá na mysli finanční trhy, jimž jako ministr financí a jako český politik vůbec bez řečí sloužil restriktivní politikou. Vede "boj za svobodu" jen a jen proti "spojenému levicovému bloku" sestávajícímu - v tomto pořadí - z KSČM, ČSSD a SPOZ, "jehož lídrem je Zeman". A Kalousek zve předsedu ČSSD Bohuslava Sobotku do tohoto boje na "správné" straně, bez ohledu na "pravicové a levicové priority". A Sobotka mu na tuhle lopatu skočil: "...koncentrace moci u Miloše Zemana, to je to, čemu my se logicky budeme snažit zabránit ze všech sil," řekl předseda ČSSD v nedělní Partii na Primě. Ze VŠECH sil, tedy i Kalouskových? A co tedy odteď přesně znamená slůvko MY?
Lídři a favorité pravolevé osy - TOP 09 a ČSSD - se sami starají, aby je trpaslíci ve sněmovně oslabili a zaskočili. TOP 09 svou nepřijatelnou politikou, podivně jásavou asociálností. ČSSD pak vnitřním rozpadem, jenž doprovází boj na dvou frontách: proti pravicovému skanzenu s kýmkoli, včetně Zemanovců. A proti Zemanovcům, jimiž de facto jsou i mnozí "přátelé" a četné "přítelkyně", rovněž s kýmkoli, třeba i s pravicovým skanzenem. Zde je ta trhlina, jíž se do parlamentních dějin derou třeba i kejklíři. Hrozí "změtení jazyků", rozpad politiky na atomy.Vyroste z říjnových voleb babylonská věž?
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.