Univerzitní rychlokurz pro rodiče Natálky Sivákové
22.12.2009 10:54 Zápisník
Tiskové konference, každodenní setkání s žurnalisty, politiky či lékařskými kapacitami. To vše bylo pro rodiče těžce popálené Natálie Sivákové něčím jako osmiměsíčním rychlokurzem ve společenské komunikaci či semestrem na žurnalistice Univerzity Karlovy. A obstáli na výbornou.
Když jsem s Annou Sivákovou a Petrem Kudrikem mluvil nedlouho po žhářském ataku ve Vítkově, měl jsem pocit, že otázkám ne úplně přesně rozuměli a všechny odpovědi proto končily jen tradičními romskými emočními výlevy: „Proč nám všichni ubližují? Nikomu jsme nic neudělali!" V létě, po zatčení čtyř neonacistů, kteří se rodinu pokusili vyvraždit, si už však Natálčini rodiče troufali na sáhodlouhé mediální úvahy. „Chtěl bych se těm klukům podívat do tváře, jak vypadají vrazi," přál si třeba Petr Kudrik.
Mediální škola
Když jsem rodinu navštívil minulý týden v jejich novém bydlišti v Budišově nad Budišovkou, bylo jasné, že téměř roční vzdělanostní kurz byl pro rodinu obrovským přínosem. „Ti kluci se museli rasismu naučit už v rodině, nikdo se přece jako rasista nenarodí," uvažovala Anna Siváková o čtveřici mládenců z Horního Benešova a Opavy, kteří její dceru málem upálili.
ČTĚTE TAKÉ: Útok ve Vítkově: popálená Natálka je zázrak roku
Popálená Natálka jde domů. Lékaři ji propustili
Natálka a náckové
S novináři si teď oba partneři dokážou vyprávět celé hodiny, Petr Kudrik navíc pečlivě dbá na úsměv a na žádné fotografii se netváří zakaboněně, takže vyvolává dojem italské filmové hvězdy. Český rozhlas, Prima, Blesk, Mladá fronta DNES... pečlivě už rozlišují i mezi jednotlivými značkami českého mediálního trhu a v rukávu mají i desítky odborných lékařských výrazů nebo třeba pojmů z romské historie, na kterou se jich občas nějaký žurnalista zasvěceně zeptá. „Ptají se třeba na góje, já to slovo v životě neslyšela, ani jsem to nejedla, ale už vím dobře, o co jde," říká Anna Siváková. Kdyby podobný intenzivní rychlokurz dostala každá romská rodina v Česku, byl by to zřejmě jedinečný krok k integraci a zrovnoprávnění až čtyřsettisícové romské komunity.
Foto: ČTK
1