Diskontní řetězce rostou rychleji a zlepšují svou image. Pro většinu Čechů ale hlavním nákupním místem zdaleka nejsou. Podívejte se na výsledky aktuální studie Incoma GfK.
Hypermarkety zůstávají nejsilnějším formátem českého obchodu. Podle aktuální studie Incoma GfK Supermarket-diskont-hypermarket z června 2014 jsou prodejny Albert Hypermarket, Globus, Interspar, Kaufland a Tesco Hypermarket dohromady hlavním místem nákupu potravin pro 43% českých domácností. Jedna čtvrtina (25 %) českých domácností má jako své hlavní nákupní místo diskont (Lidl nebo Penny Market), dalších 17 % domácností tvrdí, že nejvíce utrácí v supermarketech (Albert Supermarket, Billa, Tesco Supermarket). Zbývajících 15 % dává přednost menším prodejnám (malým samoobsluhám nebo pultovým prodejnám).
Diskontní řetězce (tj. zejména Penny Market a Lidl) a také hypermarkety Kaufland (původně diskontně orientované) na českém trhu v posledních letech získávají více zákazníků. Tomuto vývoji pomáhá vynikající cenové image diskontně orientovaných řetězců. Obavy z ekonomické krize sice na českém trhu pozvolna odeznívají, ale diskontní řetězce rostou dál. Asi nejdůležitější příčinou je, že z původního "čistého diskontu" se stále víc posouvají do oblasti supermarketů či hypermarketů. Zařazují do sortimentu více výrobků a více zdůrazňují čerstvé potraviny. Jak ukazuje studie Supermarket-diskont-hypermarket 2014, udržují si "diskontní" řetězce vynikající cenové image, ale přitom zlepšují své vnímání v kvalitě. Tím stále silněji konkurují "nediskontním" řetězcům. Tento trend bude pravděpodobně pokračovat i v následujících letech a pro situaci na trhu bude rozhodující, jakou taktiku vůči sílícím diskontům přijmou ostatní konkurenční řetězce.
Podle informací společnosti Incoma GfK působí v současnosti na českém trhu více než 670 prodejen potravinářských supermarketových řetězců, přibližně 640 prodejen potravinářských diskontů a téměř 310 hypermarketových prodejen.