Jak na sexistickou reklamu? Zejména reklamním tvůrcům, ale i zadavatelům a veřejnosti v tom má ambice pomoci stejnojmenný manuál, který vydala Otevřená společnost ve spolupráci s hnutím Nesehnutí. Poprvé byl představen na konferenci Forum media.
Manuál si klade si za cíl zvýšit povědomí o různých formách genderově stereotypní a sexistické reklamy. Uvádí jejich příklady, poukazuje na jejich důsledky a předkládá praktická doporučení, jak se jim vyhnout. "I reklama vytváří kulturní hodnoty a způsoby uvažování. Marketingová reklamní etika přece patří k dobrému jménu firmy," říká Dita Jahodová z Otevřené společnosti.
Brožura zdaleka nekritizuje pouze reklamu, na které jsou vyobrazené nahé či polonahé ženy, ale také dvojsmyslné slogany či genderové stereotypy v reklamě pro děti.
Podle předsedkyně Rady pro rozhlasové a televizní vysílání Kateřiny Kalistové si zadavatelé reklamy stále více uvědomují společenskou zodpovědnost a na rozdíl od 90. let je dnes v audiovizuální reklamě sex používán mnohem citlivěji a s větším rozmyslem. Mnohem horší je to ale podle ní již s billboardovými kampaněmi.