Zajímavý vzhled a jemná chuť s lehce hořkosladkými podtóny. To jsou hlavní přednosti zeleniny, jejíž poupata ukrytá za okvětními lístky připomínají střapatou růžici. Odolat jim nedokázal ani vyhlášený labužník anglický král Jindřich VIII., který si oblíbenou delikatesu nechal dovážet až z Kréty.
Kulinářský poklad původem z černého kontinentu pro Evropu údajně objevili obyvatelé Sicílie. Artyčok se zde začal pěstovat již v 15. století a později se rozšířil i na talíře v ostatních zemích Evropy. Dobře se mu daří zejména v oblastech kolem Středozemního moře - v Itálii, Řecku a Francii. Pupence se začínají sklízet ručně v polovině května a hody trvají až do listopadu. Dorůstají zhruba velikosti pěsti, sklízí se ručně těsně předtím, než rozkvetou, a kromě světle zeleného odstínu mohou mít i fialovou nebo bílou barvu. Jedlá jsou nejen poupata, ale také listy rostliny.
V kuchyni nabízí zelenina podobná bodláku široké možnosti úprav. Pupence jsou výtečné vařené přelité rozpuštěným máslem, dušené, pečené, grilované, smažené i naložené v olivovém oleji. Dopřát si je můžeme i čerstvé - třeba jako salát lehce ochucený panenským olivovým olejem, vylepšený hoblinkami parmazánu, špetkou soli a citronovou šťávou. Špatný však není ani v kombinaci s jinou zeleninou, třeba cherry rajčátky.
Artyčok je pověstný blahodárným vlivem na lidský organismus, zejména pak na trávení. Kromě toho, že podporuje tvorbu žluči v játrech, pomáhá také zbavovat tělo špatného cholesterolu. Ulevit dokáže také od bolestí břicha nebo plynatosti.
Co s artyčokem?Dobrý artyčok poznáme poměrně snadno. Pupenec má sytou barvu, na omak je pevný a při stisku prsty lehce křupne. Čerstvě sklizený může vydržet v lednici až tři týdny. O tepelně upravěném artyčoku to bohužel neplatí. Pokud můžete, nenechávejte zbytky na později, nebudou dobré. Lepším řešením je artyčok uvařit, obložit plátky citronu a zamrazit.
Před použitím pupen artyčoku opláchneme a odstřihneme stonek. Nožem odkrojíme ztvrdlé části, odstraníme zaschlé listy i jejich špičky. Okrojený pupen ihned potřeme šťávou z citronu, jinak zhnědne. Jinou možností je pupen plátky citronu obložit, upevnit je nití a uvařit společně. Pozor, při úpravě artyčoku se vyhněte nádobám z hliníku, zbarvily by se do šedočerna.
Pokud chceme uvařit artyčok doměkka, vaříme ho v menším množství vroucí osolené vody po dobu 40 až 60 minut. Že je uvařený, poznáme, pokud zatáhneme za lístek a snadno se uvolní. V případě, že chceme pupeny zapékat nebo dusit, dopřejeme jim vroucí lázeň jen 20 až 25 minut. Předvařenou zeleninu poté lžící zbavíme středních lupínků a květních pestíků a naplníme nádivkou.Plněný artyčok
Přísady: 4 pupeny artyčoku, 30 dkg čerstvých žampionů, 15 dkg šunky, lžíce másla, lžíce hladké mouky, 125 ml smetany, parmazán, špetka čerstvě mletého pepře a 3 lžičky soli
Artyčoky omyjeme, ustřihneme stonek i špičky listů a okrojíme tuhé nebo oschlé části. Očištěnou zeleninu poté uvaříme v menším množství osolené vody (hladina by měla sahat jen lehce nad zeleninu).
Žampiony očistíme, oloupeme a nakrájíme na menší kousky. Šunku rozkrájíme na kostičky. V kastrolku rozpustíme máslo, žampiony osmahneme a vše zlehka poprášíme hladkou moukou. Za stálého míchání přidáme smetanu, vaříme dalších deset minut a na závěr dochutíme solí a pepřem.
Uvařené artyčoky slijeme a necháme okapat. Vnitřek zeleniny vydlabeme a pupeny naplníme horkou směsí, posypeme šunkou nebo strouhaným parmazánem a podáváme.Salát z artyčoku
Přísady: 6 artyčoků, hrst černých oliv, kapary, naložená červená kapie, olivový olej, 2 lžíce jablečného octa, cukr krystal, stroužek česneku nasekaný nadrobno, mořská sůl, šalotka, svazek petržele, pažitka
Artyčoky opláchneme a očistíme. Nožem nebo nůžkami odstraníme tuhé části, řez potřeme citronem a uvaříme doměkka. Lžící poté odstraníme semena a dužinu rokrájíme.
Červenou papriku nakrájíme na nudličky. V menší míse smícháme jablečný ocet, olej, bylinky, sůl a česnek. Zeleninu dáme do velké mísy a přelijeme ji připravenou marinádou. Přidáme olivy, kapary a vše důkladně promícháme a uložíme do chladu. Salát podáváme jako předkrm nebo přílohu k pokrmům z masa.
Tip: Artyčok je lahodný také uvařený přelitý přepuštěným máslem a posypaný stouhankou.
Foto: Profimedia
Artyčok: <span>bodlák, který chutná</span>
Relax
26. 6. 2009 12:50
Chuť artyčoku? Jemná s lehce hořkosladkými podtóny.
Autor: Lenka Krejcarová