Rádi byste si v teplém dni dopřáli kapku něčeho dobrého, ale kupovaná limonáda nebo ovocná šťáva plná chemikálií vás nelákají? Vyzkoušet můžete třeba sladký sirup připravený z čerstvě natrhaných květů černého bezu.
Lahodnou chuť sirupu, příjemné aroma i blahodárný vliv na lidský organismus (výborný je nejen v boji proti nachlazení, ale má také uklidňující, slabě močopudné a projímavé účinky) určitě ocení nejen děti, ale také dospělí.
Pokud trhák mezi podomácku připravenými šťávami znáte a chtěli byste ochutnat i něco jiného, vsadit můžete například na jemně šumivou bezinkovou limonádu nebo bezinkové víno.
Černý bez, kterému se také říká bez psí nebo také kozičky, začíná kvést na konci května a kvete až do července. Jednotlivá květenství se při sběru odtrhávají či odstřihávají nůžkami a volně pokládají do košů, aby se nezapařila. Po přinesení domů je lepší květy na chvíli rozložit na noviny - zbavíte se tak nadbytečných bílkovin ve formě hmyzích obyvatel.
Bezinková limonáda
Přísady: 4 l vody, 50 dkg cukru, 6 velkých bezových květů, citron pokrájený na tenké plátkyVodu svaříme s cukrem, necháme vychladnout a přelijeme do velké sklenice na zavařování (ideální je nádoba o objemu pět litrů). Poté přidáme bezové květy, kolečka citronu (šťáva tím získá nejen krásnou barvu, ale bude i chutnější) a otvor zakryjeme plátýnkem, které ke sklenici upevníme provázkem.
Nádobu necháme týden v polostínu (měla by být v teple, ale ne na přímém slunci) a každý den zlehka promícháme obsah. Po sedmi dnech limonádu slijeme do sklenic nebo lahví a necháme uležet několik dní na chladném místě, nejlépe v lednici. Občas uvolníme uzávěr, aby mohly uniknout bublinky.
Nápoj podáváme vychlazený s kostkami ledu.
Šumivá limonáda z bezinek
Přísady: 4 litry vody, 8 velkých bezových květů, citron, 40 dkg cukru, půl čajové lžičky droždí
Vodu svaříme s cukrem a přelijeme do pětilitrové zavařovací sklenice. Citron vymačkáme do cukrové vody, kůru rozkrájíme a vhodíme ji do sklenice. Když voda zchladne přibližně na teplotu lidského těla, přidáme kvasnice, bezové květy, vše dobře rozmícháme a necháme 24 hodin odstát. Poté nápoj přelijeme do lahví nebo sklenic a uskladníme v ledničce.Bezinkové víno
Přísady: 5 l převařené vody, 5 velkých květů bezu, šťáva ze 3 citronů, 40 dkg cukru
Vodu převaříme, necháme vychladnout, přelijeme do velké sklenice na zavařování a ponoříme do ní bezové květy. Přilijeme šťávu ze tří citronů a dochutíme cukrem. Otvor zakryjeme plátýnkem, upevníme provázkem a sklenici umístíme na teplé místo. Nápoj by měl kvasit cca 14 dní.
Bezinkový sirup
Přísady: 2,5 litru převařené vody, 10 velkých květů bezu, 70 dkg kyseliny citronové, 2,5 kg cukru
Vodu svaříme spolu s cukrem. Po vychladnutí do ní ponoříme bezové květy, přidáme kyselinu citronovou a necháme louhovat. Po dvou dnech přecedíme tekutinu přes jemné plátýnko nebo sítko a nalijeme do řádně vymytých lahví. Hotový sirup uskladníme na chladnějším místě.
Bezinkový ocet do salátu
Do láhve se širokým hrdlem (nejlépe zavařovačky) dáme čerstvé květy bezinek a zalijeme 8% octem, tak aby byly zcela ponořené. Sklenici zakryjeme a necháme v chladu a temnu 14 dní až 3 týdny. Poté ocet přecedíme do menších lahviček a dobře zazátkujeme.
Foto: Profimedia
<span>Bezinkové osvěžení</span> ve skleničce
Relax
25. 5. 2009 12:08
Černý bez kvete od konce května až do července.
Autor: Lenka Krejcarová