Češi o víně přemýšlejí, všimli si ve slavné Champagne

Relax
19. 10. 2015 18:30
Malebná krajina Champagne.
Malebná krajina Champagne.

Bílé, červené, růžové. Dobré a nepitelné. K ohodnocení vína a vyjádření osobní spokojenosti s ním stačilo spoustě Čechů v minulosti celkem málo. V posledních letech se ale tuzemský rozhled ve světě vinic a hroznů výrazně zlepšil. A to především v oblasti tichých vín. Češi už ale začínají objevovat i ta šumivá a také zde hledají co nejvyšší kvalitu. Dopřát si opravdové šampaňské už není žádným snobským výstřelkem. Naopak.

Na znovuobjevování šampaňského v srdci Evropy už delší dobu poukazují prodejci vín, samotní vinaři i odborníci na mezinárodní trh s víny. V Česku sice stále jasně dominují tichá vína, ta s podmanivými bublinkami si z pomyslného koláče spotřeby ale ukrajují čím dál víc.

Není se čemu divit. Pití šumivých vín a pravého šampaňského mělo v Česku před druhou světovou válkou tradici, následné společenské turbulence a především komunistický režim ji ale téměř vygumovaly.

Christian Holthausen z vinařského domu AR LENOBLE."Na Češích se mně líbí, že o víně přemýšlejí. Naše vinařství je malá rodinná firma přímo v srdci Champagne, nejsme žádný velký producent, ale právě přístup Čechů k vínu je mi sympatický," říká Christian Holthausen z vinařství AR LENOBLE.

Podnik patří mezi hrstku malých a tradičních producentů jedinečných vín z Champagne, kteří se nepřetržitě drží rodinné tradice. V rukou rodu je vinařství už téměř sto let, nyní jej řídí Anne a Antoine Malassagne, pravnoučata zakladatele Armanda-Raphaëla Grasera.

Čtyři na vinici, tři ve sklepě

"Jsme opravdu malé vinařství, dohromady máme pouze deset zaměstnanců. Čtyři z nich se starají o vinice, tři pracují přímo ve sklepě," přibližuje Holthausen vinařský dům, který obhospodařuje celkem 18 hektarů vinic nacházejících se v nejprestižnějších koutech Champagne.

Obrovská produkce mířící za anonymními zákazníky je AR LENOBLE cizí. Vinařství klade důraz na menší, ale co nejkvalitnější výrobu. S roční produkcí 320 tisíc lahví patří mezi nejmenší vinařské domy v Champagne, všechna svá vína ale nechává ve sklepě zrát minimálně tři roky.

Lisování hroznů v Champagne."Poměrně odlišní jsme od ostatních vinařství v Champagne také v tom, kam vína vyvážíme. Velmi významným odběratelem je pro nás například Švédsko nebo Norsko. Šampaňské ale dodáváme také třeba do Kanady," vysvětluje Holthausen, který v uplynulém týdnu kromě českých vín objevoval také krásy Prahy.

Rodinný vinařský dům z Champagne se totiž dohodl na spolupráci s pražským barem Vinit, a vína AR LENOBLE tak budou nově k dostání také v Česku. Nepřehlédnutelná jsou už jenom kvůli netradiční černé láhvi. "Jedná se o raritu, v Champagne ji používá pouze několik málo výrobců. Je to záruka, že víno pochází přímo z konkrétního vinařského domu," doplňuje Holthausen. 

Autor: Lukáš SeidlFoto: archiv , ČTK/AP/MICHEL SPINGLER

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ