Francouzským restauracím dali jméno ruští kozáci

Relax
18. 2. 2012 15:00
Bistro - typ restaurace, který vznikl ve Francii.
Bistro - typ restaurace, který vznikl ve Francii.

Nedávno jsem se sešel s kamarádem na prostém, ale velmi chutném obědě v jeho oblíbeném bistru. Připadal jsem si trošku jako v Paříži.

V pražském Bistro Bohemia v Bílkově ulici v centru Starého Města (www.bistrobohemia.cz) ovšem dostanete spíše pokrmy vycházející z českých receptů, například hovězí guláš s karlovarským knedlíkem za 125 korun. Lístek je obměňován téměř každý den. Šéfkuchař Lukáš Jeništa nabízí i aktuální nabídku, celý únor bude na lístku například štika na šlehané hořčičné omáčce. Přesto je tento podnik asi nejbližší typické formě klasického francouzského bistra. Příjemná obsluha se stará o hosty u několika stolků.

"Když jsem cestoval po Evropě," říká Lukáš Jeništa, "líbily se mi takové ty denní bary s nabídkou jednoduchých jídel. Třeba ve Španělsku a Portugalsku se jim většinou říká tapas bary. Můžete si tam dát na malých talířcích lahůdky všeho druhu. Je to hodně podobné francouzským bistrům. My v Bohemii taky občas děláme tapas, nedávno jsme tady měli ochutnávku vín, k těm se tapas ideálně hodily."

Maigretovo telecí

Poprvé byl název bistro (bistrot) použit v Paříži roku 1815. Vznikl z ruského "bystro" - rychle. Podle nejčastěji vyprávěné legendy přišli tehdy, na konci napoleonských válek, do Paříže ruští kozáci. Pokaždé když vpadli do hospůdky, objednali si alkohol a jídlo, a protože měli naspěch, křičeli: "Býstro, býstro!" Podnikaví pařížští putykáři jim prý chtěli zalichotit, přebrat je konkurenci (byli to dobří hosté, žádní skrblíci), a tak nazvali své podniky slovem, které od Rusů slyšeli.

Staročeská štika s hořčičnou omáčkou.V pařížských bistrech nenajdete jídelní lístek, denní nabídka je obvykle napsána křídou na černé tabuli, kterou vám přinesou ke stolu a opřou o opěradlo volné židle. Pravé bistro má dlouhý pult, u něhož se nesedí, nýbrž stojí. Většina bister má ještě i terasse neboli stolky venku, na chodníku. 

Typickými lahůdkami, které dostanete v pařížských bistrech, jsou například telecí hlava, kohout na víně, černé jelítko s jablečnou kaší boudin noir nebo hlemýždi po burgundsku. Také kouzelně páchnoucí jitrnička andouilette napěchovaná vnitřnostmi nebo smažené telecí nožičky pieds de veau. Na tabuli najdete určitě i nějakou tu polévku, nejčastěji cibulačku. Jedním z mých nejoblíbenějších bister v Paříži je Taverne Henri IV na Place Dauphine, malém malebném náměstíčku, na které se jde z mostu Pont Neuf. Sem chodíval George Simenon a v jeho detektivkách také inspektor Maigret, který to měl kousíček z kanceláře na nábřeží Zlatníků. Na počátku sedmdesátých let byl majitelem Robert Cointepas, který vypadal jako Falstaff, a kromě skvělého a levného vína nabízel i vynikající ragú z telecího masa. Často jste tu mohli spatřit slavné herce nebo zpěváky, například Yvese Montanda, který bydlel přímo naproti.

Další čtení

ilustrační foto

Muzeum připravilo ve vsetínském zámku akci Velikonoce na zámku

Relax
31. 3. 2025
ilustrační foto

Bez telegramů se v dřívějších dobách neobešla žádná důležitá událost

Relax
30. 3. 2025
ilustrační foto

Zoo Praha postaví pavilon pro lední medvědy a tuleně, zahájila 94. sezonu

Relax
29. 3. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ