Jak po svátcích odlehčit tělu? Hlavně žádné extrémy

Relax
2. 1. 2012 12:02
Oč si říká vaše tělo po opulentních svátečních hodech?
Oč si říká vaše tělo po opulentních svátečních hodech?

K novému roku patří i dietní šílenství, nad kterým výživoví poradci kroutí hlavou. Určitě je dobré tělu dopřát očistu a nadopovat ho vitaminy, rozhodně by však novoroční stravování nemělo představovat asketickou dietu.

Týden pijte jen ovocné šťávy. Uvařte si kotel tukožroutské polévky a na vše ostatní zapomeňte. Shoďte pět kilo za týden! Dejte si zázračnou pilulku a nemusíte se trápit cvičením! Tyto "zaručené" rady jistě dobře znáte, pokud bojujete s nadváhou anebo si chcete po opulentním konci roku spojeném s hodováním pouze odlehčit jídelníček. A pokud jste je dokonce nedejbože vyzkoušeli, je vám jasné, že jde o absolutní nesmysly.

Obézní lidé se často pouštějí do nebezpečných diet."Lidé tíhnou k černobílému vidění. O svátcích si povolí přejídání a od nového roku startují s drastickými dietami z časopisů. Vydrží hladovět pár dnů až týdnů, jsou nervózní a zesláblí, pak zákonitě selžou při banální příležitosti, obviní se, že nic nemá cenu, a začnou se zase přejídat," popisuje klasický scénář chronických dietářů Iva Málková ze společnosti S.T.O.B.

Upozorňuje na to, že zdravý životní styl není otázkou diet, ale zdravého myšlení, tedy stavu, kdy si člověk dokáže užívat jídlo i pohyb a slova jako "smím" a "nesmím" navždycky vyškrtne ze svého slovníku.

Pyramida zdravé výživy. Jak jste na tom vy?Výživová poradkyně Monika Divišová ze společnosti Wellnessia radí zformulovat si cíle novoroční očisty. Kromě úbytku "vánočních" kil by měl novoroční jídelníček pomoci vyrovnat překyselení organismu z přemíry cukru během svátků a odlehčit "přetíženému" trávení. "Důležité je myslet i na psychiku, chovat se tak, abychom se cítili se zdravější a měli víc energie," říká.

A jak na to? Divišová radí zvýšit pitný režim, pít minimálně 2,5 litru tekutin denně. "Voda pomáhá s vylučováním odpadních látek. Doporučuji sáhnout po čistících bylinkových čajích, třeba s kopřivou, pampeliškou, mátou, ostropestřecem mariánským, břízou, přesličkou či heřmánkem."

Odlehčit žaludku

Důležité je minimálně na týden vyřadit z jídelníčku smažená jídla, uzeniny, potraviny obsahující umělá aditiva (hodně průmyslově zpracované potraviny), alkohol, kávu, bílou mouku a bílý cukr, černý čaj, jíst více zeleniny a pít zeleninové šťávy. "Obsahují vitaminy, minerály, enzymy a jiné cenné látky. Náš překyselený organismu neutralizují," tvrdí odbornice.

Na jídelníček je dobré myslet už při nakupování."Zvyšte také objem vlákniny v jídelníčku - přidejte zeleninu, ovoce, nebo třeba přisypte do zeleninové polévky ovesné otruby nebo do jogurtu mleté lněné semínko. Tím pročistíte trávicí trakt, který je zanesen odpadními látkami a proto je málo propustný. Živiny se špatně vstřebávají," doporučuje Divišová.

A dodává, že přeplácanému žaludku pomohou také probiotika a prebiotika neboli symbiotika. "Probiotika jsou dobré bakterie žijící v našich střevech, které zodpovídají mimo jiné za správné zažívání a vylučování, imunitu a stav naši pokožky. Můžeme je koupit v lékárně jako doplněk stravy."

Je dobré přidat vitaminy, ale určitě nezacházet do extrémů.Kromě žaludku je třeba odlehčit játrům. "Naši největší detoxikační stanici podpořte česnekem, brokolicí a čajem z ostropestřce mariánského nebo z pampelišky," říká výživová poradkyně.

A pochopitelně přidává i radu, která nepřekvapí, ale která má celoroční platnost: "Přidejte pohyb - rozhýbete tím metabolismus a lymfatický sytém. Aerobním pohybem, třeba cyklistikou, během, plaváním bruslením či cvičením aerobiku dvakrát až třikrát týdně týdně podpoříte srdce a cévy."

A jaký je osobní tip Moniky Divišové? "Denně piju mladý ječmen a dávám si 1000 mg tabletu vitaminu C. Do jídla si přidávám mořské řasy a mleté lněné semínko - obsahují minerály, vlákninu a omega 3. Vyhýbám se bílému cukru a rostlinným ztuženým tukům, po nich je moje tělo jen unavené."

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ