Jak se pilo za první republiky? Stejně jako dnes

Relax
26. 7. 2015 06:30
Lihovinám za první republiky jednoznačně kraloval gin, kterému se také říkalo borovička.
Lihovinám za první republiky jednoznačně kraloval gin, kterému se také říkalo borovička.

Období první republiky v nás evokuje eleganci, noblesu a styl. Každý z nás si jistě vybaví dámy v krásných róbách popíjející šampaňské a pány v klobouku s doutníkem a sklenkou koňaku v ruce. Ne všechny společenské vrstvy si ale mohly takový luxus dopřát, a tak žebříčku oblíbených alkoholických nápojů jasně dominovalo pivo, víno, domácí pálenky a gin.

Nejdostupnějším a také nejoblíbenějším alkoholickým nápojem bylo bezesporu pivo, které se popíjelo především v hospodách. V domácích kredencích zase nechyběl čistý líh, ze kterého ženy připravovaly domácí likéry, a samozřejmě ovocné pálenky, jež se především na vesnicích pálily ve velkém. Běžně dostupná byla i vína a likéry, o čemž svědčí také inzeráty v dobových periodikách, které likéry propagovaly nejen jako alkoholické nápoje, ale i jako lék.

Prvorepublikovým hitem byla zelená a bylinná, kterou výrobci likérů nabízeli jako lék na žaludeční obtíže.Většina likérů, která se pila za první republiky, je k mání dodnes. V roce 1925 začal likéry pod značkou Verda Stelo vyrábět také Emil Dynybyl. Své produkty hojně propagoval, v roce založení byla jeho firma k vidění snad v každém čísle časopisu Hostimil. Mezi nejoblíbenější druhy jeho výrobků patřila třešňová, která je v současnosti známá spíše jako griotka a prodává se pod značkou Dynybyl Griotte. Rubínový likér z těch nejšťavnatějších a nejkvalitnějších višní, který voní po dubových sudech, v nichž zraje, spolehlivě navodí prvorepublikovou atmosféru. Dalším hitem tehdejší doby byla zelená a bylinná, kterou výrobci likérů nabízeli jako lék na žaludeční obtíže.

Lihovinám však jednoznačně kraloval gin, kterému se říkalo také borovička. Nápoj z jalovce byl oblíben u gentlemanů i u dam, které jej popíjely ve formě míchaných nápojů. Odkaz první republiky, Dynybyl Gin s typickou žlutou etiketou, si můžete vychutnat i dnes.

Dynybyl Gin: tradice první republiky

Dynybyl Special Dry Gin v šestihranné láhvi s typickou žlutou etiketou dnes patří mezi neprodávanější giny u nás. Jeho historie přitom sahá až do první republiky, kdy patřil k jednomu z nejoblíbenějších alkoholických nápojů a podával se jak samotný, tak ve formě míchaných nápojů. Dnes si Dynybyl Gin vysloužil svou vysokou kvalitou ocenění Klasa. Jeho chuť vám připomene prostředí anglických barů a společnost gentlemanů, a pokud jej smícháte s ledem a tonikem a ozdobíte plátky salátové okurky, stane se vaším oblíbeným nápojem. Orientační cena v obchodech: 149 - 159 korun.

Autor: - vop -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ