<span>Moskevská rychlá kuchyně</span> není jen McDonald's 

Relax
30. 11. 2009 16:34
Palačinkárny jsou často stylizované do podoby staré tramvaje.
Palačinkárny jsou často stylizované do podoby staré tramvaje.

K typické nabídce stánků rychlého stravování patří bliny.Komunistický puč v Rusku překazilo pár milionů stoupenců demokracie, kteří stáli tankům v cestě - ve frontě před jedinou moskevskou restaurací McDonald's, žertoval před lety satirik Art Buchwald.

Od těch dob se fronty před svatostánky americké kuchyně v ruské metropoli hodně zkrátily. Spíše než o stavu ruské demokracie to ale vypovídá o rozmachu rychlého stravování v Rusku.  

ČTĚTE TAKÉ: Restaurace McDonald's v Německu zezelenají 

"Cožpak máme málo jídelen fast-food?" okomentoval jeden z ruských gastronomických webů zprávu, že se v Moskvě chystá objevit i hlavní konkurent McDonaldu, Burger King. Zprvu prý míní expandovat přes síť kaváren "Šokoladnica", kterých jsou v zemi dvě stovky.  Ještě více, 240, je v Rusku restaurací McDonald's a další desítky jsou na obzoru. Na místě jsou i další známé značky: kuřecí jídelny KFC (v Rusku zvané Rostik's KFC), pizzerie Sbarro, kavárny Starbucks, bagety Subway či belgický Quick. O slovo se ale hlásí i ryze ruské sítě s nabídkou z místních kuchařek. 

Pečené brambory? Bohatýrských rozměrů

Populární jsou i lidové jídelny s nabídkou pikantních pirohů."Kolik kopečků?" rázně se ptá prodavačka, jejíž proporce se zdají být hodny bohatýra z ruských bájí. Kdepak, neprodává zmrzlinu, jak by se zdálo, ale pečené brambory také bohatýrských rozměrů. Lahůdku zabalenou do alobalu vytáhne z pece, rozkrojí, přidá kousek másla a sýru, rozetře a vše ozdobí kopečky salátů. Správný zákazník si ještě dopřeje horký toast.  

Hotový balzám pro promrzlé kolemjdoucí, i když za všechny příplatkové laskominy zákazník snadno utratí více, než kdyby se posadil do běžné restaurace, zvoucí na "protikrizové menu" za dostupnou cenu.  

ČTĚTE TAKÉ: Americké fastfoody jedou na kukuřici

Palačinkárny jsou často stylizované do podoby staré tramvaje.Stánky v ulicích i v obchodních centrech lákají i na další ruské speciality: na bliny, což jsou palačinky s medem, kaviárem či jinou sladkou či slanou náplní, na tradiční pelmeně, čili vařené těstoviny s obvykle masitou náplní, či čeburek, což je v oleji osmažený piroh s pikantní masovou, sýrovou, houbovou, zelnou či bramborovou náplní.  Stylová vývařovna či spíše smažírna si ještě dá do názvu "sovětská" a jednotlivé druhy pirohů pojmenuje "leningradský" a "stalingradský". Aróma přepáleného oleje sotva někdo mine bez přemítání: podlehnout, anebo raději neriskovat?    

Rusko sice nyní prožívá nejhorší hospodářské potíže za posledních deset let, ale segment rychlého občerstvení podle expertů utrpěl jen drobné šrámy. Loni ruský "fast food" utržil na dvě miliardy dolarů, z toho 860 milionů v Moskvě.     

Jídelna za 300 tisíc dolarů

K odkazu Magdaleny Rettigové se hlásí i české restaurace v Moskvě.Náklady na otevření nové jídelny se odhadují na 300.000 dolarů, a tak není divu, že se moskevská radnice urputně soudí s McDonaldem o nájemné za historicky první dva podniky v metropoli. Radnice, která na počátku 90. let zlákala řetězec do Moskvy na sazbu jeden rubl za metr čtvereční po dobu 49 let, by teď chtěla nejméně tisícinásobek jako "slušnou tržní cenu".    

ČTĚTE TAKÉ:  Fastfood v Saúdské Arábii nabízí hamburgery z velblouďat

Podnik, který do Ruska přenesl na plastovém tácu kousek amerického životního stylu, se nyní dočkal vyznamenání "Za zásluhy v oblasti zahraničních investic". "Stačilo jen 20 let a miliarda dolarů - klidně bychom čekali i déle," sarkasticky poznamenal šéf ruské pobočky Chamzat Chasbulatov. Prý v odvetě za to, že na recepci ve vile ministerstva zahraničí se "Big Mac" nepodával a že předřečník žertoval, že před "McDonaldy" své děti vždy odrazoval. 

Rettigová i utopenci

Buřty na utopence se prý vyplatí dovážet z Česka.Žádné housky s karbanátky nenabízejí ani moskevské restaurace, které se hlásí k odkazu Magdaleny Rettigové. "Nabízíme něco jiného, českou kuchyni," říká šéfkuchař Milan Dressler, který od července vládne kuchyni v moskevské "dceři" pražských restaurací Kolkovna. "Bramborák, knedlík, gulášová, dršťková, masa a omáčky - klasická česká jídla jsou přes všechny módy nezaměnitelná," zdůrazňuje.     

Knedlíky jsou sice v Rusku obecně neznámý pojem, ale přicházejí jak lidé zvědaví na něco nového, tak ti, kterým při návštěvě Prahy zachutnala i česká krmě. "Hostí přibývá, je to zatím úspěch," tvrdí Dressler. Jídelníček sice musel vyjít vstříc i ruské chuti, ale základ tvoří tradiční české recepty, i když mouka na knedlíky musí být dovážená italská a zelí německé. "Buřty na utopence je levnější dovézt z Čech, než je kupovat tady, a jsou kvalitnější," dodává ředitelka Anna Rachmangulovová.     

ČTĚTE TAKÉ:  McDonald's láká Indy na burger z brambor

V Moskvě si lze samozřejmě dopřát i české pivo.Moskevská Kolkovna si stihla vysloužit pochvalnou celostránkovou recenzi v listu Kommersant, podle něhož nezbývá než doufat, že zůstane sama sebou a "umělým produktem", čili českou hospodou v Rusku. Ceny za pokrmy i jiní kritici pokládají za přijatelné a litují jen toho, že se do Moskvy nepovedlo přenést i české ceny za české pivo. Skoro stovka rublů za malou "plzeň", uvařenou v licenci, je prostě "ruská cena".

Foto: ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ