<span>Odmítá dítě jíst?</span> Pomoci mohou jednoduché triky

Relax
20. 8. 2009 12:06
Časté opakování pokrmů škodí. Lepší je vsadit na pestrost.
Časté opakování pokrmů škodí. Lepší je vsadit na pestrost.
Časté opakování pokrmů škodí. Lepší je vsadit na pestrost.Odmítání stravy či vybíravost v jídle je po obezitě druhým nejčastějším problémem, se kterým se setkávají rodiče malých dětí, řekla nutriční terapeutka Jitka Rusková z poradenského centra Výživa dětí. Někdy pomohou jednoduché triky, jindy je problém dlouhodobější. Vždy se však vyplatí trpělivost.    

Univerzální návod, jak dítě přimět jíst, neexistuje, řekl předseda občanského sdružení Výživa dětí Pavel Neugebauer. Fáze vzdoru kulminuje kolem druhého roku, kdy si dítě začne uvědomovat své bytí. Snaží se prosazovat a leccos začne odmítat, včetně jídla. Naopak vyžaduje pozornost. "Dítě hraje. A hraje, pokud má diváky," vysvětlil Neugebauer.

Rezignovali jste? Pozor na scény

Například potomek škemrající sladkost v obchodě je schopen ztropit hlasitou scénu, svíjet se na podlaze a podobně. Pokud rodiče rezignují a dítěti vyhoví, ono si začne věci vymáhat. Třeba odmítá určité potraviny a žádá sladké, vytváří si tak nesprávné stravovací návyky, upozornil.    

Tvrdší, ale osvědčený postup? Nechat dítě vyhladovět.Problémy mohou začít už při prvních příkrmech kojenců od čtvrtého měsíce. "Je třeba nedávat dítěti dlouhodobě jednu stravu, je třeba věci střídat," radí lékař. "Děti jsou konzervativní jedlíci, nemají rády nové věci," řekla Rusková. Vyplatí se trpělivost, novou chuť zkoušet třeba až desetkrát. Studie potvrzují, že "jíme i očima". Dítě má rádo barevný pokrm, lepší je tedy stravu nemixovat v něco nevábného. Pomoci může i oblíbený hrneček, talířek. Vyplatí se také vzít potomka do kolektivu, aby se "inspiroval".    

Jídlo jako rituál

Děti se snaží napodobovat, učí se pozorováním. Za špatné stravovací návyky může často i nevhodný styl stolování v rodině, kdy otec u jídla čte noviny nebo matka sleduje seriál. Rodiče jsou příkladem, jídlo by mělo být určitým obřadem, rituálem. Tvrdší, ale osvědčený postup je nechat dítě vyhladovět. Žádné zdravé dítě nezůstane hlady dobrovolně, uvedla. Důležitý je však dostatek tekutin.

Dítěti, které pokrm odmítá, by rodiče rozhodně neměli jídlo silou cpát do úst či dokonce vyhrožovat tresty. V případě zanedbání výchovy k jídlu lze začít kdykoli. "Rozhodně platí pravidlo: lepší pozdě, než nikdy," uvedl Neugebauer. Rodiče mohou využít bezplatnou poradenskou linku 800 230 000.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ