<span>Pestrou stravou</span> proti poruchám učení a soustředění

Relax
19. 9. 2008 12:05
Nejvíce látek, jež zajišťují správné fungování mozku, má čerstvý tuňák
Nejvíce látek, jež zajišťují správné fungování mozku, má čerstvý tuňák
Nejvíce látek, jež zajišťují správné fungování mozku, má čerstvý tuňákHyperaktivita a poruchy učení mohou u dětí souviset s jejich nevyváženou stravou, říká psycholožka Ilona Preslová. Děti, ale i mnoho dospělých podle ní trpí hlavně nedostatkem nenasycených mastných kyselin, z nichž některé jsou základním stavebním prvkem mozku.

Doplnění těchto látek stravou může být obtížné, lékaři proto znovu objevují rybí tuk, uvedla Preslová.    

Za posledních deset let vzrostl u dětí výskyt vývojových poruch jako například hyperaktivity a poruch učení o čtyři až pět procent. Tento nárůst je podle odborníků způsoben mimo jiné jednostrannou stravou, ve které chybí ryby, ovoce a zelenina. Právě rybí olej je nenahraditelný při vývoji mozku, rozvoji paměti a koncentrace.   

"Abychom tělu zajistili dostatečný přísun nenasycených mastných kyselin, museli bychom týdně sníst asi čtvrt kila rybího masa. Většina Čechů však nesní ani polovinu z tohoto množství," řekla lékařka Zuzana Buriánková.    

Uklidnění na talíři

Přílišná neposednost se u dětí často vyskytuje spolu s poruchami učení jako dyslexie či dysgrafie. Lékaři se snaží tyto poruchy léčit uklidňujícími léky nebo různými alternativními metodami, v poslední době zkouší děti zmírnit i pomocí vyváženého jídelníčku. Dříve často podávaný rybí tuk se navíc vyrábí i ve formě tobolek, takže jej děti snáze užívají. 

Nejvyšší obsah kyselin DHA a EPA, tedy látek, které zajišťují správné fungování mozku, má čerstvý tuňák. Při konzervaci se však mnoho živin ztratí, lepší jsou proto ryby mražené, tvrdí odborníci.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ