V osmém ročníku Salonu vín České republiky, výběru 100 nejlepších vín pro ročník 2007/2008, je nejčastěji zastoupena odrůda Ryzlink rýnský, kterou degustační komise ocenila hned osmkrát. Z 335 nominovaných vín od 83 vinařství vybrali tento týden odborníci 64 vín bílých, 33 červených, jedno růžové a dvě vína šumivá. Ve sklepních prostorách zámku ve Valticích bude expozice vín otevřena pro veřejnost od 1. března.
Salon vín ve Valticích na Břeclavsku od roku 2000 provozuje NVC, které každoročně vybírá stovku nejlepších vín z celé země na základě několika nominačních výstav. Vína vybírají degustátoři výhradně se zkouškami podle norem DIN, ISO či ENORM a používají při tom stobodový systém. "Letos bylo hodnocení vín ještě přísnější, vzorky se nově koštovaly u takzvaného kulatého stolu, kde degustátoři nad každým vínem debatovali o jeho kladech a záporech," řekl Pavel Krška z Národního vinařského centra (NVC).
Stovku nejlepších vín vybírala trojice degustačních komisí ve Valticích ve dnech 15. až 17. ledna. Titul Salon vín České republiky 2007/2008 nakonec získalo pro svá vína 42 vinařství, ve výběru je zastoupeno celkem 27 odrůd. Nejúspěšnějším výrobcem je Vinselekt Michlovský, který má v kolekci 100 vín 17 vzorků. Více než pět vzorků mají v salonu také Vinné sklepy Valtice, vinařství Tomáš Krist, Moravíno a Znovín Znojmo.
Nejčastěji je ve výběru zařazena odrůda Ryzlink rýnský, následuje Chardonnay, Rulandské bílé a Ryzlink vlašský, mezi červenými byla nejúspěšnější Frankovka. Podle jakostního zařazení dominují vína přívlastková, převažují pozdní sběry a výběry z hroznů. "Vůbec poprvé se do Salonu dostala poměrně nová odrůda Laurot, která byla vyšlechtěna na Moravě teprve v roce 2004. Oproti ostatním odrůdám je odolnější vůči nejrůznějším houbovým chorobám, a je proto vhodná především pro ekologické vinohradnictví a výrobu biovína," řekl hlavní sommeliér NVC Marek Babisz.
Podle vinohradníků byla loňská sklizeň hroznů srovnatelná s výbornými ročníky posledních několika let. "Každý rok tvrdíme, že do Salonu přicházejí stále kvalitnější vína. Není to jen tou dobrou úrodou, ale také nástupem moderních technologií při zpracování vína, je obecně vidět větší výběr vín," řekl Krška. Jeho slova potvrzuje i Babisz, který jako příklad uvádí rostoucí kvalitu vín z Čech. Zatímco vloni se do Salonu probojovalo víno z Čech poprvé, letos to byly již vzorky dva. Z vinařské oblasti Kutná hora to bylo dokonce červené víno, kterým se u nás obecně nedaří tolik jako bílému, řekl Babisz.
Na konci 90. let zaujímaly vinice v Česku zhruba 11.500 hektarů. Vloni už ale kolem 19.000, z nichž většina patří do vinařské oblasti Morava. Domácí produkce vína tak po dozrání nových vinic vzroste ze současných 570 tisíc hektolitrů ročně během několika let až na 700 tisíc až 800 tisíc hektolitrů ročně.
Vínu se v Česku daří, jeho spotřeba v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 1993 byla průměrně 12 litrů vína na osobu ročně, nyní se pohybuje kolem 17 litrů. I tak ale Česko zaostává za Evropou, kde se průměr pohybuje od 25 do 32 litrů.
Foto: Profimedia
Favorit Salonu vín? <span>Ryzlink rýnský</span>
Relax
18. 1. 2008 14:56Rýnskému Ryzlinku se dařilo. Odborná komise ho ocenila hned osmkrát.
Autor: ČTK