Na svatého Martina se u nás podle letité tradice poprvé nalévají vína z letošní sklizně. Letos se tak stane za výjimečné kombinace jedniček: 11. 11. 2011 v 11 hodin 11 minut; svátek Martina je totiž v kalendáři právě 11. listopadu.
Tradice pití mladého vína na svatého Martina má u nás několik staletí dlouhou tradici. Právě v ten den totiž končily smlouvy nájemních pracovníků a uzavíraly se nové. Na statcích se zabila a upekla husa a k ní se poprvé popíjelo mladé svěží víno s nižším obsahem alkoholu a vyššími kyselinkami. Za komunistů se nic takového pochopitelně oficiálně nepořádalo a tradice byla obnovena až v tomto tisíciletí.
Ochrannou známku vlastní Vinařský fond, a ten také dohlíží, aby se na trh dostala opravdu kvalitní mladá vína. Obliba svatomartinských vín stále roste, letos velmi pravděpodobně padne dvoumilionová hranice prodaných lahví svatomartinských vín. Pro vinohradníky byl letošní rok mimořádně příznivý a sklizeň a první víno napovídá, že vína ročníku 2011 budou mimořádná.
Lepší než beaujolais
Spotřeba svatomartinských vín u nás již dávno zastínila francouzské mladé víno z Beaujolais, které se poprvé otvírá třetí čtvrtek v listopadu. Francouzské beaujolais noveau, které je díky mohutné propagační kampani známé po celém světě, je jenom červené z odrůdy Gammay.
Je z oblasti, kde se z této odrůdy nedají udělat příliš kvalitní vína, vhodná k dlouhému zrání. A tak tamní obchodníci vymysleli v padesátých letech minulého století akci s mladým vínem a polovinu úrody prodají díky marketingu během podzimu. Mladá vína by se měla vypít do ledna příštího roku.