<span>Víno z Kypru</span> v ohrožení

Relax
15. 10. 2008 10:30
Kyperské víno ohřožují chronická sucha.
Kyperské víno ohřožují chronická sucha.
Kyperské víno ohřožují chronická sucha.Na Kypru, kde jsou všechny přehrady prázdné a dodávky vody jsou přerušovány každý den, se může stát vzácností i jiná tekutina. Kyperské víno, které patří mezi nejstarší na světě, je ohroženo chronickým suchem. 

"Už loni jsme měli nízké výnosy a letos to bude ještě horší," předvídá Lenin Josif, ředitel Loel, jednoho ze čtyř předních vinařských podniků na Kypru, kde se podle nedávných zjištění archeologů vyrábělo víno již před 6000 lety, což je v oblasti Středomoří rekord. 

"V této zeměpisné šířce je velmi špatné, že se tu spojuje neustále rostoucí vedro s poklesem srážek. Proto je úroda omezena a také hrozny jsou menší," řekl Josif agentuře AFP u příležitosti Festivalu vína, který se v září konal v Limassolu na jihu ostrova. Letos se jen potvrdila tendence z posledních dvaceti let: srážky byly o 50 procent nižší, než je dlouhodobý průměr, zatímco rtuť v teploměru již v březnu překročila hranici 30 stupňů Celsia.  

Víno se na Kypru vyrábělo již před 6000 lety.Vzhledem k těmto podmínkám, běžným v polopouštních krajích, by letošní sklizeň měla klesnout o 15 až 25 procent, uvedl zástupce Výboru kyperských vinařů Stavros Joannidis.  Produkce vína loni podle výboru dosáhla 191 tisíc hektolitrů z 15 tisíc obdělávaných hektarů, zatímco v roce 2006 to podle tohoto výboru bylo 218 tisíc hektolitrů.

Malé a méně šťavnaté hrozny

"V únoru a v březnu, což jsou klíčové měsíce pro vývoj hroznů, bylo obzvláště sucho," dodal Joannidis. "Hrozny jsou tak malé, zároveň však méně šťavnaté a podstatně bohatší na cukr," uvedl Joannidis. To kyperským vinařům, kteří vyvážejí především do Velké Británie, působí největší starosti, neboť by chtěli svá odbytiště rozšířit a získat silnější pozice na trhu jakostních vín.  

Sucha ohrožují existenci vinic.Jorgos Tripatsas, bývalý bankéř, který se stal ředitelem statku v Kalo Chorio ve střední části Kypru, začal nakonec investovat do zavlažovacího systému. "Výsledky jsou dobré. Je to jediné řešení," prohlašuje šéf firmy AES Ambelis, která ročně prodá 120 000 lahví vína vypěstovaného na svazích pohoří Trodos. "Mám však starosti, co bude příští rok," přemýšlí. "Přijde-li další zrovna tak suchý rok, jako byl ten letošní, mohlo by to ohrozit existenci vinic, zvláště budou-li tolik přerušovány dodávky vody."

Postiženy jsou i vinice v nejvyšších polohách na ostrově, až ve výšce 1500 metrů, včetně těch nejstarších, konstatuje Stavros Joannidis. K nim patří i Commandaria, jediné kyperské víno se zaručenou kvalitou a původem.   

Záchrana jménem Maratheftiko

Jorgos Tripatsas však chce být optimista a tvrdí, že vkládá velké naděje do dalšího místního druhu vinné révy, Maratheftiko, jejíž pěstování se na ostrově zatím málo rozšířilo.  Ačkoli si odrůdy vína v oblasti evropského Středomoří libují v teple a jsou odolné, "všechno má své meze", zdůrazňuje Lenin Josif. Joannidis říká: "Až dosud jsme v celostátním měřítku nepodnikli žádné opatření směřující k tomu, abychom se přizpůsobili změnám klimatu. Budeme to ale muset udělat, a to velmi rychle."

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ