Západ Evropy <span>patří vínu,</span> východ pije pivo

Relax
10. 12. 2008 08:07
Pivo se těší oblibě spíše na východě Evropy.
Pivo se těší oblibě spíše na východě Evropy.
Nejoblíbenější mok Evropy? Víno.V západní části starého kontinentu je nejoblíbenějším alkoholickým nápojem víno, na východě Evropy, včetně České republiky, a v Německu dávají konzumenti podle očekávání přednost pivu. Třicet procent Rusů zaškrtlo jako svůj nejoblíbenější alkoholický nápoj "lihoviny a destiláty".

Zhruba třetina evropské populace nepije vůbec alkohol, dalších 40 procent jejích obyvatel se napije maximálně jednou týdně. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, o němž informovala společnost GfK Custom Research.

Frekvence pití alkoholu se v jednotlivých zemích výrazně liší. Kupříkladu v Turecku tvoří abstinenti 80 procent populace, které převažující islámské vyznání nedovoluje alkoholické nápoje konzumovat. V Německu se naopak totéž dá říci jen o 18 procentech dospělých a dospívajících občanů. Ještě nižší počet lidí, kteří vůbec nepijí, je v Nizozemsku (15 procent), Řecku a Švédsku (14 procent).   

Třetina lidí alkohol nemusí

Asi třetina evropské populace a čtvrtina obyvatel Spojených států nepije alkohol vůbec, konstatuje průzkum, který společnost GfK Custom Research vypracovala pro deník Wall Street Journal Europe na vzorku 17.343 respondentů starších 14 let v 16 evropských zemích a v USA.    

Zhruba 40 procent Evropanů pije alkohol nejvýš jednou týdně, několikrát do týdne si dá drink 16 procent obyvatel Evropy a desetina pije denně. Každodenně konzumují alkohol především muži nad 50 let.    

Pivo se těší oblibě spíše na východě Evropy.Nejoblíbenějším alkoholem našeho světadílu je víno, jemuž dává přednost 43 procent respondentů, především pak ženy, na druhé pozici se umístilo pivo s 34 procenty. Velká obliba vína je pochopitelně v tradičních oblastech jeho pěstování, tedy v Itálii či ve Švýcarsku, kde ho mají nejraději téměř dvě třetiny lidí, či ve Francii a v Belgii, kde se pro něj vyslovila polovina dotázaných.  

Není žádným překvapením, že naopak pivo ráda polovina Čechů a Němců, stejně ale kupodivu odpověděli i Španělé. Rusko nezklamalo jako kraj zaslíbený vodce, když 30 procent účastníků průzkumu odpovědělo, že preferuje lihoviny. Sladké a míchané alkoholické nápoje jsou populární v Turecku a v USA, kde si je zvolí každý pátý respondent. Všeobecně nejméně oblíbenými nápoji jsou likéry a silná vína, snad s výjimkou Francie, kde jim holduje 12 procent pijáků.   

Zabiják smyslnosti

Při odpovědi na otázku, jak ovlivňuje alkohol náladu konzumentů, každý čtvrtý Američan uvedl, že jsou lidé díky němu přátelštější. V Evropě s tímto tvrzením souhlasila šestina dotázaných. Téměř nikdo si nemyslí, že by alkohol měl pozitivní dopad na jeho vášně či smyslnost. Naopak každý desátý Evropan a každý šestý Američan se cítí po požití alkoholu unavený.    

Za pozornost stojí i výroky týkající se negativních účinků konzumace alkoholu. Téměř tři z deseti Evropanů prohlásili, že negativní fyzické a psychické účinky alkoholu začínají pociťovat po pěti sklenicích alkoholu, dva z deseti dotázaných se takto cítí už po třech jednotkách a 12 procent respondentů se cítí hůř již po dvou dávkách.

Foto: Profimedia
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ