Podle nejnovější studie žijí chudí obyvatelé Hongkongu v bytech menší velikosti, než jsou cely v místním vězení. Informaci přinesl server theguardian.com.
Průměrná velikost životního prostoru na osobu činní v Hongkongu pět metrů čtverečních, což odpovídá polovině parkovacího místa. Stejný prostor mají i vězni v místních celách a v celách s nejvyšší ostrahou mají trestanci dokonce více místa pro život, necelých sedm metrů čtverečních.
Navzdory tomu, že je Hongkong jedno z nejbohatších měst na světě, stále ve společnosti zůstávají velké nerovnosti. Zároveň je zde také nejdražší bydlení na světě. Průměrný obyvatel by musel ušetřit více než osmnáct platů bez zdanění a navíc neutrácet za nic jiného, aby si mohl dovolit standardní domov. Proto asi 200 tisíc rodin žije ve sdílených bytech. Na základě zprávy, kterou vláda vydala v roce 2016, žije 65 % rodin v bytových jednotkách, jejichž velikost je 7 až 13 metrů čtverečních.
Tyto "domovy" jsou ve většině případů nelegálně postavené střešní chatrče nebo jenom místnosti bez oken. V poslední době se bytům přezdívaným "rakve" dostává více pozornosti, ale i navzdory tomu je takové bydlení realita pro mnoho rodin.
Liu Cheung-wai žije se svojí ženou a devítiletou dcerou ve dvoupokojové chatrči, která je postavena na střeše jiné budovy. Před pěti lety se sem přestěhovali s vidinou lepšího vzdělání pro dceru a vyšší mzdy. "Více si dovolit nemůžeme. Mnoho nás žije na takovém místě," řekl Liu. "Ale nemysleli jsme si, že tady budeme tak dlouho," dodává. Tříčlenná rodina sdílí prostor o velikosti 17 metrů čtverečních.
Šéfka hongkongské regionální vlády Carrie Lamová se musela omluvit za svůj výrok, že stačí vybudovat 44 tisíc bytů. V současné době totiž čeká na městské bydlení 150 tisíc rodin.