Česká Lípa možná <span>zruší</span> fond rozvoje bydlení
Relax
3. 4. 2008 08:04Lidé z České Lípy nemají zájem o půjčky z fondu bydlení.
Město rozdělovalo peníze čtyřikrát do roka, loni ale o půjčku nepožádal nikdo a rok před tím půjčila radnice šesti zájemcům. Peníze tak zbytečně zůstávaly ležet na účtech, vedení města by je rádo využilo efektivněji - na investiční akce.
"Jednou z příčin malého zájmu může být i fakt, že v současné době existuje na finančním trhu velká nabídka úvěrových programů od různých bank a spořitelen," řekla starostka Hana Moudrá. Nevyloučila, že důvodem nezájmu může být i to, že uchazečům připadají podmínky složité. Město navíc vyžaduje ručení ve výši nejméně 130 procent požadovaného úvěru.
Půjčky s tří- až pětiprocentním úrokem byly poskytovány na dobu až osmi let. Žadatel měl možnost získat až 100 tisíc korun, u střešních nástaveb dokonce až 200 tisíc korun na jeden vzniklý byt. Radnice předpokládala, že s prodejem městských domů a bytů zájem o půjčky poroste. Město ale už před třemi lety prodalo většinu ze svých 3200 bytů a na počet žádostí to výrazný vliv nemělo. Ve fondu tak zbytečně ležely zhruba tři miliony korun, které radnice může použít na investice.
Jablonec si na nezájem stěžovat nemůže
Už před pěti lety přišli podobně o možnost půjčit si na opravy svých bytů a domů obyvatelé stotisícového Liberce. Podle primátora Jiřího Kittnera jsou úroky bank tak nízké, že není důvod, aby na podobné účely půjčovalo občanům město. V roce 2002 ale zřídila radnice Městský fond bydlení, který poskytuje nikoli půjčky, ale dotace na financování projektů na podporu rozvoje bydlení. Peníze jsou určené hlavně na budování infrastruktury v lokalitách s novou výstavbou.
Naopak v padesátitisícovém Jablonci nad Nisou je zájem o půjčky z tamního Fondu na zlepšení úrovně bydlení poměrně velký. Loni rozdělila radnice na nejrůznější opravy a modernizace bytového fondu deset milionů korun, letos má připraveno 16 milionů. Podle místostarosty Lukáše Pletichy přibývá žádostí zejména od společenství vlastníků. Žadatelé využívají půjčku nejčastěji na opravy střech, výměny oken a dveří nebo zateplení budov.
O zrušení fondu v Jablonci neuvažují, naopak letos dokonce rozšířili nabídku oprav, na něž je možné dotaci žádat. Vlastníci bytů a domů si tak nově mohou půjčit také na připojení na centrální dodávku tepla a rekonstrukci topení, na obnovu střechy tradičními materiály a opravu fasády v původní podobě. "Chceme tím podpořit hlavně majitele starých domů, aby při opravě zachovali stavbám historickou podobu a kouzlo," řekl Pleticha.
Foto: Profimedia
Autor: ČTK