Stolování je jednou z nejpříjemnějších činností vůbec. Patří k němu i pravidla. Lidstvo si jich během staletí vytvořilo velké množství: některá rádi dodržujeme, jiná s nadsázkou a humorem bouráme. Inspirujte se několika tradičními i netradičními tipy pro stolování.
Ingredience, ze kterých můžete vařit:
- stůl a židle jako základ
- špetka tradice
- trocha etikety
- kupa nápadů
Již staří Egypťané měli svá pravidla pro stolování. Jednotlivé druhy jídel měly podle způsobu úpravy své specifické nádobí, lišící se hlavně materiálem. Zatímco teplá jídla se servírovala v keramických miskách, studené pokrmy se dávali na alabastrové nádobí. Zvláště ve středověku bylo zvykem stolovat v početných skupinách - počty stolovníků šly do stovek a každý z nich měl své stálé místo, které odpovídalo jeho postavení u dvora. Společné hodování bylo pro každého zdrojem nových informací a klepů...
Principy společného stolování, ovšem v podstatně menším měřítku a za jiných podmínek platí dodnes. U jídla se lidé scházejí často i za účelem osobní vzájemné komunikace. Moderní a oblíbené jsou pracovní obědy a firemní večeře. Uspěchaný a megaproduktvní život nás však často zahání do jídelen a fastfoodů. Ty už ale s estetikou stolování bohužel nemají nic společného...
Proto se velmi radostným okamžikem stává rodinný oběd nebo večeře. V klidu domova a v kruhu nejmilejších si vychutnáváme slastná sousta, připravená z domácích ingrediencí podle oblíbených receptů zděděných po babičkách nebo přivezených z různých koutů světa. K dokonalému zážitku ze stolování vydatně přispěje kvalitní nábytek a nápaditý výběr textilních dekorací.
Stůl a židle jako základ
Základem dobré pohody u stolování je stůl, vyhovující svými rozměry, designem a kvalitou. Ve velkých rodinách by měl být centrem domova velký bytelný stůl, u kterého bude dostatek místa pro každého člena, ale i pro případné návštěvníky.
Tam, kde se často hoduje a kde se schází početná společnost je dobrým řešením rozkládací stůl. Délka může dosahovat i více jak 3,5 metru. Pohodlné rozměry prostírání jsou 60 cm šířky a 40 cm hloubky. Při šířce stolu je 90 - 100 cm vznikne uprostřed praktický pruh pro domácí způsob servírování, tedy mísy, tácy a nádoby s fondue.
Pro intimnější stolování, například ve dvou, vybíráme menší a subtilnější stoly. Šířka minimálně 90 cm by však i tady měla zůstat zachována.
Dnes již neplatí, že materiál stolu a židlí musí být stejný. Trendy velí netradičně a odvážně kombinovat sklo s ratanem, dřevo a kovy s plastem, tradiční tvary s futuristickým designem. Nic vám ale nebrání volit klasický dialog dřevěného stolu a čalouněných židlí nebo vsadit na více jak půl stoletím ověřený design tvarovaných překližek na chromových nohách, stále tolik oblíbený.
Překvapivých efektů můžete docílit zajímavými textilními a jinými dekoracemi.
Co na stole nesmí chybět
Základem "slušně vychovaného stolu" je ubrousek. Bez ohledu na to, jaký typ jídla právě požíváme, neměl by ubrousek nikdy chybět na stole. Látkový patří na kolena a v ideálním případě i k otírání úst. Vzhledem k vysoké účinnosti moderních pracích prostředků si však zcela jistě můžete tento komfort dopřát i pokud jsou u stolu děti.
Na uvítanou můžete z ubrousků vykouzlit nádherné kreace. Ty se stanou součástí barevné koncepce vašeho stolu. Podle nálady a typu jídla, které servírujete, můžete vytvořit stůl v nejrůznějších stylech.
Inspirujte se přírodou i uměním
Stůl plný přírody - použijte látky s jemnou strukturou v barvách přírodní bavlny a lnu a kombinujte je s dekoracemi v barvách květin. Při výběru se inspirujte ročním obdobím - léto přináší zralé odstíny se silným účinkem, takže barvy zrajícího obilí a sytých odstínů všech barev. Lněný ubrus můžete ozdobit širokými stuhami plné fialové, chrpové či rudé barvy a doplnit jej ubrousky ve stejných odstínech. Květiny z luk a polí budou tou nejlepší volbou.
Romantické krajkoví - atmosféru starých zašlých časů navodíte použitím paličkovaných ubrusů a ubrousků v jemných barevných odstínech krémové, starorůžové a olivové. Kreaci dotvoříte drobnými kvítky, "ledabyle" rozesetými po stole. K dotvoření té správné atmosféry použijte ručně malované nádobí a příbory po babičce nebo ze starožitnictví.
Country styl - uplatníte tam, kde je interiér laděn spíše v selském stylu. Výrazné a jednoduché vzory, zejména proužky, káro, stylizované květiny a hlavně výrazné barvy a kontrastní kombinace potěší každého stolovníka a dodají mu ještě více chuti do jídla. Zkuste sladit modrou s oranžovou, červenou se zelenou nebo fialovou a žlutou. Nezapomeňte ani na velikou kytici ze zahrádky. Netradičně můžete zkusit i zajímavou zeleninovou vazbu - kukuřičným lýkem svažte trsy karotek a petrželí i s natí, k tomu cibuli, česnek, dýni nebo ředkvičky a utvořte neobvyklou kreaci.
Ve znamení růží - slavnostní a vznešené atmosféry docílíte, pokud na stole požijete květinové kreace s čajových růží, doplněných bílým hedvábím a třpitivými detaily. Zkuste karty s menu a jmenovkami - smysl pro detail dává totiž vašemu stolu punc elegance a dokonalosti.
Závan daleké Asie - bílý ubrus, bambusové prostírání, geometricky vyrovnané bílé porcelánové nádobí a třeba trsy zeleného bambusu v minimalistické květinové kreaci - inspirace Japonskem je zřejmá. Zkuste toto tradiční pojetí oživit zářivými štolami, které naanranžujete napříč stolu vždy pro dva protisedící.
Jako z lesa - pro změnu zkuste do přípravy nedělního stolu zapojit děti. Zadejte jim úkol pro malé lesní lidi - ať nasbírají větvičky, kamínky, šišky a houby a pak je umně spolu naaranžujte na dřevěný stůl do proutí a lněných ubrousků. Jako podložky pod talíře mohou sloužit úzké pláty z kmene stromů. Uvidíte, že tato hra se vašim dětem zalíbí a váš stůl dostane veselou náladu.
Na terase - v létě budete často stolovat venku. Ani pojetí venkovního prostírání se nemusí lišit od toho interiérového. Může být však uvolněnější a nemusí tolik respektovat váš interier. Právě zahradní stolování může hýřit barvami, a množstvím přírodních dekorací včetně oblázků, pampeliškových věnců a velkorysých květinových kreací, které stojí na bohaté rozmanitosti.
Foto: Profimedia, archiv firem