Nejpovedenější kousky z aktuální várky čerstvého designu ze studentských lavic? Aplaus sklízely botasky, návrhy tramvají, dětské botky s obrázky, nábytek jako tělocvična, módní kreace inspirované zimní atmosférou na Islandu i šperky, náušnice a prsteny z nerezivějící oceli.
Prestižní Národní cenu za studentský design - kovovou bábovičku od Jiřího Janíčka - v 2. ročníku klání mladých designérů vybojovaly s jasnou převahou pestrobarevné botasky Classic 66 od Jakuba Korouše a Jana Klosse. Porota ocenila na návrhu autorského tandemu z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze zejména umné skloubení produktového a grafického designu.
ČTĚTE TAKÉ: Designové vavříny pro městskou stavebnici
Designové klání ze školních lavic
Fešné botky převálcovaly ostatní návrhy také v doprovodných soutěžích. Celkem si na konto připsaly 11 ocenění včetně Ceny ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Miroslavy Kopicové a Ceny mistra průmyslu a obchodu Vladimíra Tošovského.
Cenu za excelentní studentský design převzalo letos sedm autorů. Mezi oceněné se dostala například Zuzana Kubíčková z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (VŠUP) s kolekcí nápaditých svrchníků Zima, Anna Marešová z Fakulty umění a designu Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem s návrhem zaoblené tramvaje pro českou metropoli inspirovanou návrhem prvního tramvajového vozu architekta Jana Kotěry, Vojtěch Linhart s rekonstrukcí tramvajového vozu typu T6 A5 a Klára Šípková se šperky z kolekce Stretch rovněž z pražské VŠUP. Uspět se podařilo také Lucii Koldové (VŠUP). Designérka, jejíž tvorba se pravidelně objevuje na přehlídce Designblok, zaujala odborníky návrhem nábytku, který může sloužit jako sportovní náčiní Home fitness. Výčet laureátů ceny za excelentí design letos uzavírá Magdalena Drdová s návrhem dětských botiček pro předškoláky s veselými obrázky kytiček a zvířátek na podrážce a plakát skupiny MAGMA od Jaromíra Hárovníka, Richarda Rozhoně a Ondřeje Štorma.
Cenou za dobrý studentský design se může blýsknout 13 designérů z tuzemských škol se zaměřením na design a umění. Mezi oceněné kreace se dostala například komiksová kniha Malý princ od Zuzany Havelcové, váza a mísa pro Moser od Ladislava Průchy, futuristické svítidlo křížené s nočním stolkem z materiálu hi-mac od Zdeňka Soukupa, moderní pracovní stůl Terezy Matyáškové a set dvoudílných skleniček na tequilu od Kateřiny Šípové. Naprázdno nevyšla ani působivá skříň Do hloubky se šoupacími dvířky od Tomáše Kadeřábka, která vytváří opartové vzory či elegantní svítidlo ze skleněných trubiček nazvané Devětatřicetiočko od Matěje Říčného.
Klání maldých designérů se letos zúčastnilo 198 tvůrců z 18 středních odborných a vyšších odborných škol a 15 vysokých škol a univerzit s celkem 212 dílky. Jejich výtvory poprvé hodnotily tři odborné komise (jedna pro střední a odborné školy, druhá pro vysoké školy a třetí složená z profesionálních designérů, jež vybírala z adeptů na Národní cenu), které zvolily v několikakolovém hodnocení 21 nejlepších návrhů.
ČTĚTE TAKÉ: Designové vavříny pro městskou stavebnici
Designové klání ze školních lavic
Slavnostní vyhlášení výsledků 2. ročníku soutěže o Národní cenu za studentský design se uskutečnilo v prostorách Domu Nadace pro rozvoj architektury a stavitelství na Václavském náměstí v Praze. Nejúspěšnější návrhy mladých designérů si zájemci mohou prohlédnout na výstavě Nový (z)boží, která se koná tamtéž od 12. listopadu do 3. prosince 2009.
Klání o Národní cenu za studentský design uspořádal Kabinet CZ ve spolupráci s Unií profesionálních designérů ČR, Obcí architektů, Unií výtvarných umělců ČR a Asociací středních a vyšších odborných škol s výtvarnými a uměleckořemeslnými obory.
Foto: Design Cabinet CZ
Designové vavříny pro <span>botasky</span>
Relax
11. 11. 2009 18:10Botas Classic 66 od Jakuba Korouše a Jana Klosse.
Autor: Lenka Krejcarová