Dům jako proměnlivá krajina

Relax
6. 3. 2006 00:00
Z NEVÝHODY PŘEDNOST. Úzkými hranoly architekt zvýraznil podlouhlý tvar parcely. Dům by dnes vyšel na 3 200 000 korun.
Z NEVÝHODY PŘEDNOST. Úzkými hranoly architekt zvýraznil podlouhlý tvar parcely. Dům by dnes vyšel na 3 200 000 korun.

Z NEVÝHODY PŘEDNOST. Úzkými hranoly architekt zvýraznil podlouhlý tvar parcely. Dům by dnes vyšel na 3 200 000 korun.Maximální volnost pohybu, různorodost světla, variabilita i nečekané průhledy - právě na takové vlastnosti vsadil při navrhování vlastního obydlí architekt Tomáš Bindr z Atelieru 38. Dnes žije v „domečku“, jehož přízemí je podle jeho slov cestou mezi snídaní pod ořechem a večeří v sadu. První patro domu zase nazývá očistou těla i ducha.

Moderní stavba, kterou opavský architekt navrhl, vznikla na velmi úzké parcele v místě, kde se prolíná moravskoslezské město Opava s obcí Kylešovice. To, že autor vycházel z velikosti a orientace parcely, je patrné již na první pohled. Dům se skládá ze dvou různě vysokých úzkých hranolů, což ještě více zvýrazňuje podlouhlý tvar pozemku. Citlivý přístup se projevil i posunutím jednoho z křídel tak, aby mohl být zachován majestátní ořech.

Ve větším dvoupodlažním modrém hranolu se nacházejí prostory pro bydlení, v menším, dřevěném, je situováno zázemí. S okolními domy už však stavba tak jako s přírodou nekoresponduje. „Okolní zástavba je různorodá, chaotická. Extrovertně kontrastující výraz domu je falicky vztyčeným prostředníkem, otočeným k nedaleké impotentní čtvrti rodinných domů postkomunistického folkloru,“ filozofuje Tomáš Bindr.

OTEVŘENÉ PROSTORY. Přízemí rodinného domu, kde se nachází kuchyňský kout, prakticky neoddělují stěny.Vana s výhledem

Architekt nevsadil na odlišnost od průměru pouze v exteriéru, ale i uvnitř domu: „Lákalo mne vytvořit vnitřní prostor odlišný od zažitých konvencí a schémat. Zkusit žít v prostředí, kde nejsou čtyřmi stěnami pevně definované místnosti. Vyzkoušet si, zda se volnost stane přínosem pro ducha, či nesnesitelnou lehkostí bytí.“ Docílit kýženého výsledku se mu podařilo především tím, že dopřál vnitřnímu uspořádání značnou volnost. Pokud je však třeba, lze jednotlivé zóny omezit nebo propojit pomocí posuvných stěn. Rodinný dům se tímto způsobem dá rozčlenit až na šest obytných místností. Jedna z nich je vyhrazena pro případné návštěvy přátel nebo prarodičů.

Způsob oddělování a propojování má i jinou velkou výhodu: pokud si obyvatelé chtějí během koupele dopřát výhled na Nízký Jeseník, stačí odsunout posuvné stěny, které jim v opačném případě zajistí plně uzavřené soukromí. Dalším svérázným prvkem v domově opavského architekta jsou průhledy v rozích a v místech pohybu. Hlavní obytný prostor navíc osvětluje rozptýlené světlo dopadající velkoplošným světlíkem nad schodištěm. Klidová část rodinného domu je sice o něco skromnější, ale přesto pestrá. Například stěny ložnice zdobí pastelově zelená výmalba.

PASTELOVÉ TÓNY. Manželské ložnici dodává na útulnosti vymalování světle zelenou barvou.Levné cihly i dřevo

Materiály ke stavbě vlastního domu použil Tomáš Bindr levné a tradiční. „Dům je postaven z cihelných bloků, protože jsem sehnal čtyři kamiony levných cihel. Oplechování je z nerez plechu, protože jsem ho vlastnil. Nízký hranol je obložený dřevem z Hornbachu, protože měli zaváděcí ceny,“ dodává Tomáš Bindr.

Stavba je vytápěna plynem a topení je zabudováno v podlahách. Protože architekt myslel i na případné alternativní zdroje energie, je systém připraven na možné připojení slunečních kolektorů pro ohřev užitkové vody.



RODINNÝ DŮM (půdorys)RODINNÝ DŮM (půdorys)
* První patro

 

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ