Horké dny jsou tady. Poradíme vám s péčí o bazén

Relax
15. 8. 2018 05:40
bez popisku 1063312
bez popisku 1063312

Voda v bazénu potřebuje pravidelnou péči. Pokud se o ni budete starat, o to víc si v horkých dnech užijete koupání v průzračné a čisté vodě. Odborníci vám poradí, na co se zaměřit a jak vyřešit nepříjemné situace, které se mohou odehrávat v bazénu.

Údržba vody je vždy souhrou několika faktorů. Pokud se některý z nich zanedbá, může se celý systém snadno vymknout kontrole. Rozhodující pro optimální kvalitu vodu jsou filtrační technika, bazénová hydraulika a pomocné hygienické parametry. "Filtrační zařízení musí být optimalizováno na velikost bazénu. Čím lepší filtraci máte, tím nižší jsou náklady na bazénovou chemii," radí David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach, a dodává, "bazénová hydraulika je důležitá, protože špatná cirkulace vody v bazénu často vyvolává rozmnožení řas. Mezi další pomocníky patří používání dezinfekčních prostředků, jako jsou chlor a aktivní kyslík, a stanovení hodnoty pH."

K čemu je dobré znát hodnotu pH?

PH vody je důležité pro určení její kvality. Ovlivňuje všechny faktory a měla by se vždy pohybovat v optimálním rozpětí od 6,6 do 7,0. Tato hodnota popisuje množství vodíkových iontů, které voda může pojmout, a určuje, zda je voda zásaditá či kyselá. Parametr pH lze změřit pomocí jednoduchých testovacích proužků, tablet nebo také elektronickým měřičem.

Existuje velké množství faktorů, které ovlivňují hodnotu pH. "Ta klesá, pokud například bazén používá často mnoho lidí anebo v důsledku dešťových srážek," říká David Benda z Hornbachu: "Pro zajištění stabilně optimální kvality vody existují výrobky ovlivňující hodnotu pH - snižovače pH, na druhou stranu to jsou snadno rozpustné regulační přípravky zvedající pH."

Čím dezinfikovat bazénovou vodu?

Do vody se dostávají nečistoty, klíčky a bakterie, které mohou ohrozit lidské zdraví. Pomocí oxidačních prostředků, jako jsou chlór, multifunkční tablety a aktivní kyslík, je možné vodu vydezinfikovat.

"Chlór v podobě rychle rozpustného granulátu je vhodný pro trvalé, jednorázové a dodatečné chlórování vody, a také pro opětovné zvýšení obsahu chlóru. Rychle rozpustné chlórové tablety jsou ideální pro rychlé nastavení optimálního obsahu chlóru nebo pro průběžné chlórování. Pomalu rozpustné chlorové tablety s 90% obsahem aktivního chlóru mají dlouhodobý účinek. Jsou vhodné na trvalé chlórování veškeré vody a filtračních systémů," vysvětluje odborník z Hornbachu. Pomocí multifunkčních tablet je možné bazénovou vodu zásobovat dezinfekcí, přípravkem na vločkování a hubení řas až po dobu tří týdnů. Aktivní kyslík v podobě granulátu je dezinfekční prostředek na bázi aktivního kyslíku v kombinaci s aktivátorem. Tento výrobek také zabraňuje tvorbě řas.

Jak řešit problémy při péči o bazénovou vodu?

Pokud má voda v bazénu hnědé skvrny, obsahuje stopy železa nebo mědi - například z napouštěné vody. Jakmile je voda nejen hnědá, ale i zakalená, je v napouštěné vodě obsah železa už příliš vysoký. Černá a zakalená voda značí vysoký obsah manganu. "Ideálním

řešením v těchto případech je udržovat hodnotu pH v rozmezí 6,6 - 7,4; a to pomocí šokového chlórování rychle rozpustného chlórového granulátu nebo tablet, přidáním vločkovacích přípravků a čerstvé vody, nastálo se také nechá běžet oběhové čerpadlo," doporučuje odborník z Hornbachu.

Růst řas v bazénu způsobuje kluzké stěny. Vhodným řešením je rázové chlorování a přidání přípravku na hubení řas. Zdrsnělé stěny bazénu vznikají v důsledku usazování nečistot při tvrdé vodě. Usazené nečistoty se odstraní vypuštěním bazénu a použitím hloubkového čistícího přípravku. Když se ve vodě vyskytuje chlórový zápach, který dráždí oči, doporučuje se rázové chlorování se zvýšeným přívodem vody. Pokud voda rezaví, je hodnota pH příliš nízká, proto zvyšte její hodnotu na optimální rozmezí 6,6 - 7,4.

Jak čistit bazén?

Minimálně jednou ročně se doporučuje bazén vypustit a důkladně ho vyčistit speciálními čistícími přípravky pro bazény. Nehledě na to, jak voda vypadá, by se stěny a dno měly zbavit vápenatých usazenin a nečistot, aby bylo možné odstranit mikroorganismy, jako jsou bakterie a řasy. "Některé částečky nečistot v bazénové vodě jsou tak malé, že je nezachytí ani pískový filtr. Ale vločkovací přípravky je obalí filmem, čímž se zvětší, a filtr je poté může zachytit,"

Při čištění nepoužívejte žádné běžné čistící přípravky pro domácnosti. Těmi se do vody dostanou cizí látky, které ji zakalí, napění a také mohou poškodit bazénovou fólii. Speciální čistící přípravky na bazény čistí atmosférické nečistoty, odstraňují mastnotu a saze z dlažebních okrajů, fólií a plastu.

Autor: - red -Foto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ