Ideální kabát pro <span>metropoli snů?</span> Architektura Prahy

Relax
19. 2. 2008 09:18
Architektonická předloha pro ideální velkoměsto? Pražské domy.
Architektonická předloha pro ideální velkoměsto? Pražské domy.

Architektonická předloha pro ideální velkoměsto? Pražské domy.Ideální metropole by měla spojovat životní rámec Sydney a Los Angeles, hospodářskou dynamiku Pekingu a Šanghaje, kulturní nabídku Paříže, snadnost lidských setkávání v Berlíně, radostné ovzduší Alexandrie, rozmanitost obyvatelstva New Yorku a architekturu Prahy.

K překvapivému zjištění dospěl průzkum, který na zakázku francouzské společnosti Veolia Environnement uskutečnil ve čtrnácti světových metropolích ústav IPSOS. Kromě zmíněných měst do něho byly pojaty také Chicago, Londýn, Lyon, Mexiko a Tokio.

Vyplynulo z něho, že přes všechny problémy je 83 procent obyvatel těchto metropolí s životem v nich spokojeno. Vůbec nejvíc se to prý týká Lyonu, Paříže, Prahy a Šanghaje, kde to bylo přes 90 procent, nejméně spokojeni jsou obyvatelé Alexandrie.

Ideál z New Yorku? Rozmanitost obyvatel.Jako kritérium pro posuzování kvality života ve svých městech jmenovali dotázaní nejčastěji (ve 36 procentech) životní náklady a bezpečnost. Starost o životní náklady prý byla nejsilněji vyjadřována ve třech zkoumaných amerických městech počínaje Chicagem a dále v Alexandrii, Sydney, Berlíně a Praze. Bezpečnost je největším zdrojem znepokojení pro obyvatele mexického hlavního města, ale "významným" zdrojem znepokojení i pro Prahu, Sydney a opět pro všechna tři americká velkoměsta.

Nejdéle se žije v Tokiu, kde průměrná délka života dosahuje 82 let, zatímco v Alexandrii na konci žebříčku jen 72 let. V Praze je to 76 let.

Růžová budoucnost?

O budoucnost svého města mají největší obavy obyvatelé Mexika - tam je vyjádřilo 68 procent dotázaných, v Tokiu to bylo 54 procent. Nejmenší starosti si dělají v Pekingu a Šanghaji - tam to bylo jen 20 respektive 15 procent. Budoucnost Prahy vidí podle průzkumu pochmurně 28 procent jejích obyvatel, což je pořád ještě méně než průměr všech čtrnácti měst, který byl 35 procent.

Metropoli snů by neměl chybět kulturní život Paříže. Praha byla po Lyonu druhé nejmenší zkoumané město a páté nejchudší posuzováno podle hrubého domácího produktu na obyvatele. Zatímco v Los Angeles, Chicagu a New Yorku činil 43.800 dolarů (něco přes 770 tisíc korun) ročně, v Praze to bylo 22 000 a v nejchudší Alexandrii 4200 dolarů ročně.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ