Liberecká oblastní galerie se v nejbližších letech zřejmě přestěhuje do historické budovy Městských lázní císaře Františka Josefa I.. Dohodli se na tom zástupci kraje, který je zřizovatelem galerie, a města Liberec, jemuž patří budova lázní.
Lázně nejprve čeká rekonstrukce za přispění evropských fondů. Po pěti letech po zahájení provozu pak město budovu převede na kraj a získá starou galerii. Novináře o tom dnes informovala náměstkyně hejtmana Lidie Vajnerová.
ČTĚTE TAKÉ: Fenomén Ikea ve Vídni
Smlouvu musí ještě schválit zastupitelé kraje i města. Liberecká galerie má čtvrtou nejrozsáhlejší sbírku v zemi, uložena je ale v nevyhovujících podmínkách. Galerie sídlí v novorenesanční budově postavené v letech 1871 až 1872 továrníkem Johannem Liebiegem.
Stavebně historický průzkum ale ukázal, že je budova v havarijním stavu. Stavba je napadená dřevomorkou a červotočem. "Narušená je i nosná stropní konstrukce mezi druhým a třetím patrem, nad níž je umístěna část vzácného archivu galerie," řekl již dříve ČTK ředitel galerie Jan Randáček. Galerie navíc nemá depozitář a sbírky jsou uloženy v nevyhovujících podmínkách.
Rekonstrukce galerie a dobudování depozitáře by podle odhadů přišly na více než 230 milionů korun. Ty ale galerie ani kraj nemají a podle Vajnerové nebyla šance na rekonstrukci získat ani dotace z EU. Kraj proto uvítal nabídku města, aby se pro galerii využily právě bývalé městské lázně. Historická budova je už léta prázdná a město pro ni hledalo využití. Nakonec zvolilo přestavbu na výstavní prostor.
Akci za 360 milionů korun chce radnice financovat z evropských peněz prostřednictvím Integrovaného programu rozvoje města. Podmínkou je 15procentní spoluúčast, o kterou se kraj a město podělí.
Liberecké městské lázně byly postaveny v letech 1900 až 1902 podle projektu vídeňského architekta Petra Paula Branga. Stavba vznikla v době největšího rozmachu tehdy německého města na počest 50. výročí vlády císaře Františka Josefa I.. Lázně tvoří architektonicky ojedinělý celek se sousedním Severočeským muzeem a dětskou poliklinikou. Než budovu získalo město, změnila několikrát majitele.
Liberec lázně získal v roce 2005 v aukci za devět milionů a do jejich záchrany investoval s pomocí státu a kraje dalších 30 milionů korun. Kompletní rekonstrukci objektu by si ale město bez evropské dotace dovolit nemohlo.
V revitalizovaných lázních získá liberecká galerie nejen lepší podmínky, ale i téměř trojnásobný prostor a především moderní depozitář. "V lázních budou mimo výstavních prostor také třeba kavárna nebo šatna, ateliéry a výtvarné dílny," řekla Vajnerová. Sama rekonstrukce by měla trvat dva roky. Všechny cenné historické detaily musejí stavbaři zachovat. Na opravy budou dohlížet památkáři.
Foto: Wikipedia