Minimalistická dřevostavba míří do soutěže v Kalifornii

Relax
12. 7. 2013 09:00
Dřevostavba bude k vidění v areálu ČVUT na začátku srpna. Pak zamíří do USA.
Dřevostavba bude k vidění v areálu ČVUT na začátku srpna. Pak zamíří do USA.

V pražských Dejvicích se nyní staví dřevěný, energeticky soběstačný domek. Studenti ČVUT s ním budou v září v americké Kalifornii soutěžit v mezinárodní soutěži o nejefektivnější ekologický dům Solar Decathlon.

Důmyslné architektonické řešení umožňuje pohodlný život i na malém prostoru.Minimalistický, ale útulný dřevěný domek s terasou, kompletně prošpikovaný moderními technologiemi, které umožní soběstačnost a minimální náklady za energie. Tak by podle studentů ČVUT měl vypadat dům budoucnosti. Jejich stavba zvaná Air House, která od tohoto týdne vzniká v pražských Dejvicích, se zúčastní jako vůbec první český zástupce mezinárodní soutěže o nejefektivnější ekologický dům Solar Decathlon.

Studenti projekt sami řídí, zajišťují jeho financování, stavbu navrhují a nakonec ji vlastními silami staví. Nicméně využití vybraných technologií konzultují s odborníky, kteří realizaci projektu sponzorují. Ambiciózní projekt totiž ukazuje budoucnost bydlení. "Budoucnost bydlení a kancelářských budov je nejen v ekologii, ale zejména v energetických úsporách a celkovém managementu energií," říká Jaroslav Žlábek ze společnosti Schneider Electric, která projekt Air House sponzoruje.

Air House je moderními technologiemi doslova prošpikovaný. Energetická soběstačnost je samozřejmostí.Díky inteligentním technologiím dokáže dům sám poznat, zda mají lidé v interiéru dostatek světla. Pokud je venku šero, v místnostech se rozsvítí, ale jen tolik, aby byla dorovnána optimální intenzita světla. I tím se šetří elektřina.

Air House je konstruován tak, aby nejen šetřil spotřebu, ale aby byl šetrný k přírodě už od začátku výstavby. Proto je základním stavebním prvkem dřevo, které nepotřebuje náročnou údržbu. Úsporný je ale i uvnitř díky dispozičnímu řešení. "Důmyslný architektonický návrh šetří prostor a v důsledku také pořizovací a provozní náklady. Cílem je umístit maximum funkčních jednotek mimo klimatizovaný prostor a tím minimalizovat energii vynaloženou na udržení vnitřního komfortu," uvedla Kateřina Rottová ze studentského týmu.

Dům v areálu ČVUT v pražských Dejvicích by měl být hotov na konci července, kdy bude slavnostně pokřtěn. Následně bude zpřístupněn veřejnosti. Během srpna a září bude dům demontován a přestěhován do Kalifornie v USA, kde bude představen s ostatními projekty. V první půlce října proběhne vyhodnocení jednotlivých projektů a bude oznámen vítěz soutěže Solar Decathlon.

Projekt českých studentů se na podzim v Kalifornii utká v mezinárodní soutěži o nejefektivnější ekologický dům Solar Decathlon.

Autor: Zina PlchováFoto: ČVUT

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ