Budova muzea podmořského života v čínském městě Dalian vypadá jako futuristická mušle. Může za to především členitá kovová střecha, která odkazuje jak k industriálnímu, tak organickému designu. Projekt vytvořili architekti z Institutu stavitelství a architektury na fakultě DUT.
Muzeum uvnitř skrývá na 5000 druhů vzácných mušlí z celého světa. Obsah se v tomto případě stal inspirací i pro formu - samo muzeum vypadá jako skořápka podivného tvora z mořských hlubin.
ČTĚTE TAKÉ: Minimalismus inspirovaný řeckou abecedou: křeslo Alfa
Budova byla dokončena v loňském roce a rychle se stala novou dominantou a vyhledávaným turistickým cílem města.
Se čtyřmi nadzemními a jedním podzemním podlažím zabírá 18 000 metrů čtverečních. Struktura je vhodně sladěna s tématem skořápky a využívá řadu organických forem.
Koncepce budovy vychází z přirozených podmínek krajiny. Hlavní výstavní prostor se táhne směrem do kopce. Protilehlou stěnu tvoří velká prosklená okna, což návštěvníkům poskytuje řadu výhledů do otevřené krajiny.
Zatímco zevnitř tato skleněná stěna vypadá průhledně, zvenku odráží okolní zeleň, takže budova hladce souznívá s prostředím. Přestože na první pohled zaujme a přitáhne pozornost, v krajině vůbec neruší a nevyčnívá.
Foto: DUT