Ocenění Město přátelské seniorům získalo město Havířov. Praha obsadila 13. místo, Brno je sedmé. Žebříček českých měst hodnoticích jejich podmínky pro aktivní trávení stáří dnes novinářům představil Roman Pazderník z občanského sdružení Centrum pro aktivní stárnutí, které města porovnávalo podle metodiky Světové zdravotnické organizace (WHO) přizpůsobené českým podmínkám.
Výzkum hodnotil na tři desítky ukazatelů rozdělených do osmi oblastí. Porovnával ve dvacítce statutárních měst a 15 pražských městských částech například veřejná prostranství, dopravu či bydlení, ale i sociální služby a zdravotnické služby, možnosti zapojení seniorů do veřejného života a informovanost. Zabýval se třeba i počtem laviček a veřejných toalet.
Druhá v žebříčku skončila Karviná, třetí Přerov a čtvrtý Hradec Králové. O příčku před Brnem se umístila Olomouc, na místě za ním naopak Liberec.
Podle Českého statistického úřadu vzroste podíl seniorů nad 65 let v české populaci do roku 2050 ze současných 16 procent na téměř třetinu. Výzkum sdružení Centra pro aktivní stárnutí má proto zejména upozornit vedení měst na význam aktivního stárnutí a pomoci jim najít oblasti, které by zvýšilo spokojenost jejich starších obyvatel.
Seniorům komplikuje život ve městech mizení maloobchodů v pěší vzdálenosti. Jen některá města řeší problém obslužnosti spojené se snahou o maximalizaci zisku preferenčními pronájmy, řekl Pazderník. Upozornil také na těsné rozpočty českých důchodců. Podle studie z roku 2002 čeští senioři průměrně ročně "ušetří" pouze půl procenta svého příjmu, tedy z průměrných 95.000 asi 500 korun.
Foto: havirov-city.cz