<span>Prázdné areály</span> se v Libereckém kraji vracejí do života

Relax
26. 10. 2009 14:05
Liberecké Centrum Babylon vzniklo proměnou někdejší textilky Hedva.
Liberecké Centrum Babylon vzniklo proměnou někdejší textilky Hedva.
Liberecké Centrum Babylon vzniklo proměnou někdejší textilky Hedva.Nevyužívané objekty a areály v Libereckém kraji - takzvané brownfieldy, se díky dotacím z evropských i státních fondů znovu vracejí do života. K nejznámějším příkladům nového využití prázdné tovární budovy je liberecké zábavní a společenské Centrum Babylon, které vzniklo z bývalé textilky Hedva. Jde ale o soukromou investici.

V Semilech se díky státní dotaci proměnila bývalá textilní továrna v městský úřad a nyní tam s pomocí evropských dotací vracejí do života i pět let uzavřené městské kino.  "Semily byly průmyslovým městem, máme proto řadu továrních areálů i v blízkosti centra," řekl starosta Jan Farský. V některých objektech vznikla nákupní centra, další se přestavují pro jinou výrobu. "I kino Jitřenka přímo na náměstí bylo vlastně takovým brownfields, před lety bylo kvůli špatnému stavu uzavřeno a hledali jsme, jak objekt využít," poznamenal starosta. Díky dotaci se dočká funcionalistická stavba rekonstrukce. Kino bude zachováno, ale kapacita se z původních 500 míst sníží na čtvrtinu, zároveň v objektu vznikne městská knihovna. 

ČTĚTE TAKÉ:  Přestavba brownfieldu Zahražany? V nedohlednu
                         V Ostravě odstartovala obnova Dolní oblasti Vítkovic

Rekonstrukce Jitřenky a přilehlého Riegrova náměstí přijdou na zhruba 90 milionů korun. Z Evropské unie získala radnice na projekt 63,3 milionu korun. Už před čtyřmi lety tam dokončili přestavbu bývalého mlýna a později textilní továrny na moderní městský úřad. Autory projektu za 50 milionů korun byli architekti Filip Horatschke a Jan Duda, kteří za něj získali ocenění Stavba Libereckého kraje. "Určitě je to dobrý příklad, jak prázdnou továrnu v centru města smysluplně využít," poznamenal Farský.

Zábavní a společenské Centrum Babylon v Liberci.V Libereckém kraji by podobnou revitalizaci potřebovalo nejméně 400 dalších nevyužívaných průmyslových a zemědělských areálů a nemovitostí. Na jejich oživení jsou třeba miliardy, investoři ale mají možnost čerpat dotace z Regionálního operačního programu, z Operačního programu Podnikání a inovace nebo z Programu rozvoje venkova. Kraj se problematice brownfieldů věnuje několik let a nechal vytvořit vlastní databázi pro potenciální investory. Pro deset z nich jsou dokonce zpracovány vzorové projekty možného využití. "Je to jen ukázka, pro investory není projekt závazný," řekl vedoucí krajského odboru regionálního rozvoje a evropských projektů Michael Otta.

ČTĚTE TAKÉ: Využití pražských brownfieldů proklepne mezinárodní tým
                        Jihočeské brownfieldy volají po revitalizaci

Liberecký kraj má hlavně vysoký podíl opuštěných průmyslových areálů. Nejvíce jich je na Frýdlantsku a Českolipsku. Bývalé textilky, sklárny a dřevozpracující závody představují 40 procent areálů. Naopak ve srovnání s celorepublikovým průměrem je v kraji málo opuštěných zemědělských podniků. Obojí souvisí s charakterem kraje, který byl vždy orientován na průmyslovou výrobu. 

Největším nevyužitým areálem je bývalý vojenský prostor Ralsko, který patří z velké části Libereckému kraji. Ten už vyhlásil soutěž na záměry jeho využití, například na bývalém letišti vyroste s největší pravděpodobností sluneční elektrárna.

Foto: archiv, www.wikipedia.org
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ