Ve svých stavbách uplatňoval architekt Eero Saarinen, od jehož narození uplyne 20. srpna sto let, nezřídka principy sochařství a byl zastáncem jednoduchých působivých designů. Americký tvůrce finského původu je považován za jednoho z nejinovativnějších architektů a designérů 20. století.
K jeho nejslavnějším dílům patří 192 metrů vysoký oblouk Gateway Arch ve městě St. Louis, symbolická brána pronikání na Západ. Eero Saarinen se narodil ve finském Kirkkonummi v rodině architekta Eliela Saarinena. V roce 1923 rodina emigrovala do USA, kde Eero vystudoval architekturu na Yaleově univerzitě.
ČTĚTE TAKÉ: Autor londýnské "okurky" slaví 75. narozeniny
Zpočátku spolupracoval se svým otcem, ve 40. letech se ale osamostatnil. Právě tehdy vyhrál soutěž na Gateway Arch, v níž porazil i svého otce.
K dalším známým dílům Eera Saarinena patří hala Dullesova mezinárodního letiště ve Washingtonu, hala terminálu číslo pět letiště JFK v New Yorku či správní budova firmy Deere & Company v Moline, na níž byla poprvé použita ocel Cor-Ten.
Skořepinovou konstrukci použil v návrhu auditoria Massachusettského technického institutu v Cambridgi či hokejové haly Yaleovy univerzity v New Havenu.
Saarinen proslul i jako designér nábytku - například křesel Womb a Grasshopper či "tulipánové" židle, která se objevila i v televizním seriálu Star Trek.
Saarinen zemřel ve věku jednapadesáti let po operaci nádoru na mozku 1. září 1961 v Ann Arbor ve státě Michigan.
Foto: wikipedia