Tuzemská firma Newton Technologies ve spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci vyvinula technologii, která mimo jiné umožní ovládat elektroniku nebo domácí spotřebiče hlasovými povely v češtině. Její cena na trhu se bude pohybovat od 5000 do 35 tisíc korun.
Program My Voice umožňuje ovládat hlasem prakticky jakýkoliv spotřebič, který má dálkové ovládání. Funkce dálkového ovladače se jednou nahrají do počítače a každému tlačítku se přiřadí jeden hlasový příkaz, který danou funkci spustí. Systém může kromě televizí nebo hi-fi věží ovládat i další zařízení prostřednictvím spínačů nebo zásuvek ovládaných na dálku.
"Schopnější informatik si pomocí našeho programu dokáže zařízení ovládající TV, lampičku nebo věž sestavit sám," řekl ředitel společnosti Petr Herian. Ovládání hlasem nabízejí přímo i někteří výrobci elektroniky, například Samsung u některých modelů televizí, většinou ale mají s češtinou problémy. Technologie od Newtonu kromě ovládání různých zařízení hlasem umožňuje diktování v češtině a dalších slovanských jazycích do počítače, doslovný přepis záznamů jednání pro státní správu nebo vyhledávání v audiozáznamech.
Usnadňuje například komunikaci s neslyšícími nebo ovládání počítače tělesně postiženými. Na trh chce firma v příštích dnech uvést tři aplikace pro diktování Dictate 3 od základní pomůcky pro diktování textu až po profesionální zařízení včetně mikrofonu. Diktovat lze do osobních počítačů, tabletů nebo mobilních telefonů. Systém rozpoznává různé řečníky, spontánní řeč a eliminuje rušivé zvuky.
Speciální aplikací Newtonu je program sloužící pro kontrolu kvality výroby, kdy zaměstnanec identifikuje výrobek prostřednictvím čárového kódu a hlasem označí stav výrobku. Údaje pak slouží jako podklad pro podnikový informační systém.
Spolupracující Technická univerzita v Liberci se rozpoznáváním řeči zabývá dlouhodobě. V roce 1994 vyvinula první český hlasem ovládaný program a v roce 2006 dokončila technologii pro plynulé diktování do počítače.