<span>Slavné vily Vysočiny</span> představuje kniha

Relax
3. 10. 2008 13:30
Jaroškova vila v Dalečíně od architekta Ludvíka Hilgerta.
Jaroškova vila v Dalečíně od architekta Ludvíka Hilgerta.
Jaroškova vila v Dalečíně od architekta Ludvíka Hilgerta.Vznik, osudy a současný stav více než pěti desítek vilových staveb, jež vznikaly v posledních třech staletích, líčí kniha Slavné vily kraje Vysočina. Její křest se konal v Oblastní galerii Vysočiny v Jihlavě při zahájení stejnojmenné výstavy.

Každé ze staveb je věnována samostatná kapitola doprovázená archivními fotografiemi, plánky i současnými snímky. Podle autorů jen málokterá z vil je na seznamu nemovitých památek, některým tak hrozí nenávratné stavební zásahy.

"Knížka z edice Slavných vil představuje vůbec první prezentaci architektury individuálního bydlení, osobností jeho projektantů a osudů stavebníků v kraji Vysočina," řekl Marek Veselý z umělecké agentury Foibos. Zájemci si podle něj budou moci vybrané vily projít spolu s autory.Vilové a rodinné domy od pozdního 19. století až po dnešek podle nich dokládají, že Vysočina reagovala na stylově proměnlivý vývoj i tohoto druhu architektury.

Inspirace odjinud

Kubistická vila od architekta Janáka.Ve srovnání například s Prahou a Brnem, Královéhradeckým, Olomouckým a Zlínským krajem, kde již od počátku 20. století vznikala centra moderních výbojů, oblast Vysočiny spíše přijímala vlivy zvenčí. Buď tím, že se místní projektanti vyrovnávali s podněty z některých uvedených center, anebo tím, že osvícení stavebníci svěřovali návrhy svých vil a domů renomovaným architektům ponejvíce z Prahy a Brna.

Ze starších pražských architektů zanechali na Vysočině své stavby Josef Gočár, Kamil Hilbert, Antonín a Bohumil Hübschmannovi a Pavel Janák, z Brna pak Bohumír Čermák. Z pražských příslušníků meziválečné avantgardy funkcionalistů je reprezentačně zastoupen Ludvík Hilgert Jaroškovou vilou v Dalečíně, dále Lev Krča a Josef Štěpánek, z Brna Otto Eisler, Bohuslav Fuchs a Mojmír Kyselka. Jihlavští stavebníci německé národnosti se naopak obraceli na tradičněji orientované architekty z řad pražských Němců.

Foto: www.kr-vysocina.cz/, www.prostor-ad.cz
Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ